Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Díky tomuto levnému prášku vybělíte i ty nejzašlejší ponožky

Díky tomuto levnému prášku vybělíte i ty nejzašlejší ponožky

7.8.2020 - redakce Babinet.cz

S ponožkami je vždycky nějaký problém. Když už se poštěstí, a žádná ponožka se nezatoulá, lze to tak trochu považovat za jistou výhru. Ztrácení ponožek však není jedinou potíží. Problémy bývají především s bílými ponožkami, které velmi rychle zašednou, a i po vyprání mnohdy vypadají jako špinavé. Dnes si proto ukážeme rychlý, efektivní a spolehlivý způsob, který navrátí bělost i těm nezdevastovanějším ponožkám.

Chyby, kterých se při praní ponožek dopouštíme nejčastěji

Ani u bílých ponožek nejde jen a pouze o barvu. Chybujeme-li pravidelně při praní, ponožky postupně ztratí i svou funkčnost, a tvar. Jakých chyb se tedy nejčastěji v souvislosti s praním ponožek dopouštíme?

Například netřídíme ponožky tak, jak bychom skutečně měli. Ne vždycky striktně oddělujeme ponožky podle barev. Určitě jste už i vy párkrát přišoupli bílé ponožky k černému, nebo šedému prádlu, protože jste potřebovali doplnit pračku. Děláváme to hlavně tehdy, když víme, že černé prádlo, se kterým hodláme ponožky vyprat, nepouští barvu. Této chyby a tohoto míchání bychom se však měli vyvarovat. Míchat bílé ponožky s jinými odstíny se nevyplácí. Pomíchané ponožky se nemusí přímo zabarvit, ale netřízení jim opravdu nesvědčí.

Dalším prohřeškem při praní ponožek je špatný výběr pracího prostředku. Bílé ponožky bychom měli prát v pracím prostředku, který je určený na bílé, nebo světlé prádlo. Nikdy bílé ponožky neperte v prášku, nebo gelu, který je určený na prádlo tmavé.

Dalším problémem jsou stupně. Často pereme ponožky na šedesát stupňů v domnění, že jedině takto je zbavíme všech bakterií. To je však zbytečné. Veškerým ponožkám stačí praní na čtyřicet stupňů. Tato teplota si s bakteriemi poradí.

Chybujeme také u vlněných ponožek. Nepereme je v pracím prostředku, který je na vlnu určený, a poškozujeme ji tak. Chybujeme i v programu praní. Málokdy pereme vlněné ponožky na program, který je přímo určený na vlnu.

A chybujeme i na samotném konci praní. Ne vždy poctivě mokré ponožky natáhneme, než je pověsíme. Nenatahováním napomáháme srážení ponožek a urychlujeme změnu tvaru. I když se ponožky po namočení tak jako tak stahují přirozeně, jejich nenatahováním po vyprání vše ještě urychlujeme.

Jak ponožky spolehlivě vybělit

V souvislosti s bělením ponožek babské rady nejčastěji mluví o jedlé sodě, nebo kypřicím prášku do pečiva. My si dnes ukážeme zcela jinou metodu s kyselinou boritou. Tento bílý prášek zakoupíte v každé lékárně za pár korun.

K bělení ponožek budete potřebovat:

  • deset litrů vody (množství vody ale samozřejmě můžete uzpůsobit vlastní potřebě. Podle toho, kolik ponožek potřebujete vybělit, tolik dáte i vody)
  • trochu kyseliny borité

Jak budete při bělení ponožek postupovat:

  • do lavůrku si nalijte deset litrů teplé vody
  • přidejte do vody trošku kyseliny borité a promíchejte. Kyselina boritá se musí ve vodě úplně rozpustit
  • do připravené směsi nyní namočte ponožky, kterým potřebujete vrátit jejich sněhobílou barvu
  • ponožky namáčejte dvě hodiny
  • po uplynutí doby ponožky z vody vytáhněte, dejte do pračky a klasicky vyperte
  • pokud je to možné, sušte ponožky na slunci. Díky hřejivým paprskům bude sněhobílá barva ještě intenzivnější a přirozené schnutí nepoškodí materiál. Ponožky se budou mnohem méně odírat

 

napsala Bára Klímová

foto: ketkes.com

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip