Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Hmyz se přemnožil. Vyrobte si domácí repelent

Hmyz se přemnožil. Vyrobte si domácí repelent

6.8.2020 - redakce Babinet.cz

Veškerý hmyz je letos poněkud přemnožený. Takové bodnutí komárem může být pořádně nepříjemné, ale existuje u něho i potencionální nebezpečí, že na nás přenese stejné nemoci, které umí přenášet klíště.

Na zahradě nebo v lese však existuje další nebezpečný hmyz, který by na nás rozhodně nemusel zaútočit. Pokud máte na zahradě ovocné stromy, tak vám nejspíše hrozí nějaké to vosí žihadlo. Vosa sice zdaleka nemá tak nebezpečný jed jako včela, ale i přes to by zásah do krku či hlavy mohl být, zejména pro alergické jedince, fatální.

obr. muchnička

Pozor vosy na ovoci

Z bodavého hmyzu má nejmírnější jed sršeň. Vzhledem k tomu o jak velkou potvoru se jedná, je však jedno jisté. Sršeň má svému tělo úměrně velké také žihadlo. A to by mohlo být pořádně bolestivé.

Pokud máte na zahradě ovocné stromy, tak dbejte na to, aby všechny spadané kousky skončily bezpečně na kompostu. Rozhodně je nenechávejte jen tak válet pod stromy. Obzvláště pokud vy, nebo vaše děti chodíte naboso.

Muchničky

Žihadlo do chodidla by mohlo znamenat velmi bolestivou nepříjemnost na mnoho dní. Při česání ovoce to chce také velkou opatrnost. Vosa by mohla být zalezlá v jablku nebo ve švestce a bodnutí je na světě.

Vážně hodně nepříjemný a nebezpečný hmyz jsou muchničky. Jedná se o obyčejné travní mušky. Nejagresivnější jsou večer. Takže pracujete-li to večera na zahradě. Jste v nebezpečí. Proti mochničkám pomůže dlouhý rukáv a dlouhé kalhoty. Rozhodně při večerních pracích na zahradě nezůstávejte s holými končetinami.

Komáři jsou evergreen. Těch je letos také požehnaně. Pořádně vás poštípou, když si například jen půjdete posedět do restaurace na zahrádku. Proti veškerému hmyzu ale kromě použití zmíněných kusů oblečení a podobně, můžete použít třeba repelent. Ne každý však touží stříkat na své tělo chemické sloučeniny. Proto je fajn sáhnout po domácím přípravku a hlavně přírodním, který si vyrobíte z dostupných surovin.

Repelent

Domácí repelent není zas taková věda. Snadno si ho uvaříte z běžně dostupných věcí. Mnohé možná budete mít doma.

Ingredience:

  • 1 kus skořice
  • Slupka z 1 citronu
  • 10 snítek levandule
  • Hřebíček
  • 0.6 litru vody

Koření a vodu dáte do hrnce a zahříváte. Nemělo by se to vařit, přiveďte těsně před bod varu a udržujte to tak cca půl hodinky. Směs nechte vychladnout. Vlijte do rozprašovače a používejte.

Pokud by se vám nechtělo vařit repelent, tak si můžete pomoci i bez vaření.Do cca 200 mililitrů vody nakapejte 15 až 20 kapel teatree oleje.Tuto směs vlijte opět do rozprašovače.

Oba dva repelenty jsou skvělé, můžete se jimi nastříkat od hlavy až k patě. Nebudou vás dráždit, příjemně zavoní a hmyz se vám vyhne obloukem.

 

napsala Zuzana Zelenková

foto: skudci.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip