Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jarní cibulku už nemusíte kupovat. Pěstujte ji takto na parapetu po celý rok

Jarní cibulku už nemusíte kupovat. Pěstujte ji takto na parapetu po celý rok

6.8.2020 - redakce Babinet.cz

Asi není kuchyně, která by se obešla bez jarní cibulky. Její jemná chuť a lákává křupavost, dochutí nejeden pokrm. Jarní cibulka se dokonale hodí do polévek, salátů, pomazánek, ke grilovanému masu, nebo si s ní můžeme zasypat chleba s tvarohem. Ať se ji rozhodneme použít jakkoliv a na dochucení čehokoliv, vždy je výsledek fantastický. Jak to ale udělat, abychom měli čerstvou jarní cibulku na dosah ruky přímo v naší kuchyni? Je to snazší, než si myslíte.

Potřebujete pouze sklenici a vodu. Klíčovou roli však hrají odřezky jarní cibulky, které většinou všichni zbrkle vyhazujeme do koše. A to je obrovská chyba. Právě z těchto životadárných odřezků si na parapetu vlastní kuchyně vypěstujete tolik jarní cibulky, kolik jen budete potřebovat. Tento jednoduchý a nenáročný způsob pěstování jarní cibulky se rozhodně vyplatí. Ne jen z hlediska finančního, ale také zdravotního. Jarní cibulka je totiž našemu zdraví ohromně prospěšná. Snižuje riziko srdečních onemocnění, snižuje krevní tlak, cholesterol, i cukr v krvi, obsahuje velmi málo kalorií, je bohatá na vlákninu, podporuje imunitu, pomáhá při žaludečních potížích a prospěšná je také našim kostem.

Určitě byste tak do svého jídelníčku měli jarní cibulku zařadit. Pokud se vám to stále nedaří a v obchodě si na jarní cibulku ani nevzpomenete, začněte s pěstováním na okenním parapetu ještě dnes. Když uvidíte výsledky vlastního pěstování, jarní cibulku do jídelníčku zařadíte mnohem snáz. Pojďme se tedy podívat, jak jarní cibulku vypěstovat doma, a neutrácet za ni zbytečné peníze v obchodě.

Budete potřebovat:

  • Odřezky jarní cibulky. Potřebujete konce s kořínky
  • Nižší skleničku
  • Vodu

Jak budete postupovat:

  • Vše je naprosto snadné. Kupte si jarní cibulku, a její koncové odřezky, které většinou končí v koši, si ponechte
  • Vložte odřezky do čisté sklenice tak, aby kořínky směřovaly dolů
  • Nyní odřezky zalijte vodou tak, aby byly ponořené
  • Uložte sklenici na parapet a mějte pod kontrolou vodu. Kořínky musí být neustále ponořené
  • Během pár dnů už uvidíte krásně zelené výhonky, které dál rostou velmi rychle
  • Vodu ve sklenici vyměňujte za vodu čerstvou jednou týdně, nebo častěji, dle potřeby
  • Když výhonky dosáhnou zhruba dvanácti centimetrů, můžete jarní cibulku zasadit do země na zahrádku, nebo do květináče. Můžete však i dál pokračovat v procesu se sklenicí. Cibulka hezky poroste dál a dál. Nezapomínejte na čerstvou vodu, na dostatek světla, a můžete se těšit z nekonečného růstu jarní cibulky, kterou budete mít vždy po ruce

 

napsala Bára Klímová

foto: sovkusom.ru

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu