Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Bércový vřed se častěji týká žen. Jaké jsou příčiny vzniku

Bércový vřed se častěji týká žen. Jaké jsou příčiny vzniku

4.8.2020 - redakce Babinet.cz

Za bércový vřed se označuje poškození kůže v oblasti mezi kotníkem a kolenem. Poranění bývá způsobeno hromaděním krve v dolních končetinách a jejím následným propouštěním do podkoží. Výskyt vředů se zvyšuje s věkem a častěji se týká žen. Jeho léčba je dlouhodobá. Onemocnění má navíc tendenci se vracet.

Bércovým vředům většinou předchází hromadění krve v dolních končetinách, tedy konkrétně v oblasti bérce, kde následně vzniká přetlak a dochází k takzvané žilní nedostatečnosti. Průtok krve se zpomaluje a z přeplněných žil prosakuje do podkoží, což má za následek otok a porušení výživy kůže. Vřed pak vzniká v důsledku kožního poranění nebo infekce.

Pravděpodobnost onemocnění se zvyšuje s věkem a mnohem častěji se týká žen. Ohrožena jím jsou ale také sedavá zaměstnání, kuřáci a lidé s obezitou. Negativní vliv může mít i užívání hormonální antikoncepce. Bércový vřed může vzniknout i na podkladě varixů, hypertenze, diabetu (cukrovky), dny, aterosklerózy a řady dalších systémových onemocnění.

Nejčastěji se vředy vyskytují v oblasti kotníku, mohou ale postihnout i celý obvod bérce.

Jaký životní styl je dobré dodržovat během léčby i po ní?

Součástí komplexního přístupu k léčbě je i zdravá strava, udržení přiměřené váhy a péče o pokožku dolních končetin. Vhodné je vyloučit alkohol, kávu a kouření. Opomínání prevence v období po vymizení obtíží může zapříčinit návrat onemocnění.

 

iLustrační foto: usaveinclinics.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip