Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Lékař přes monitor: co vše s ním můžete vyřešit na dálku

Lékař přes monitor: co vše s ním můžete vyřešit na dálku

3.8.2020 - redakce Babinet.cz

Slyšeli jste už o distanční medicíně? Pokud ne, tak jde o možnost získat od lékaře radu na dálku a vyhnout se tak zdlouhavému čekání v čekárnách. Ne všechny situace musíte s lékařem řešit osobně a můžete si tak ušetřit spoustu času. Jde o relativně novou službu, která má za úkol společně s rozvíjející se telemedicínou propojit pacienty s lékaři na dálku.

Konec čekání v čekárnách

Jistě jste se i vy dostali do situace, kdy vám nebylo zrovna nejlépe, ale představa, že strávíte dopoledne v čekárně, vás dokázalo dokonale odradit od návštěvy lékaře. Nepříjemná je i opačná situace, kdy vchází do čekárny v plném zdraví a odcházíte s pocitem, že na vás něco leze.

Právě přeplněné čekárny by se díky telemedicíně měly stát minulostí. Ptáte se jak? Prvním krokem je objednávkový systém a konzultace s lékařem na dálku. Lékař díky tomu, že zná vaše příznaky ještě dříve, než se u něj objevíte v ordinaci, může přizpůsobit počet nemocných, kteří se v čekárně potkají. Vyhnete se tak zbytečnému čekání a zároveň se sníží i pravděpodobnost, že se v čekárně nakazíte. S online objednávkovým systémem se už dnes můžete setkat například v ordinacích Moje ambulance, které najdete v každém větším městě.

Komunikace s lékařem přes monitor

K tomu abyste mohli komunikovat s lékařem na dálku, nepotřebujete žádné speciální vybavení. Vystačíte si s počítačem nebo chytrým telefonem. Většinou na začátek vyplníte krátký dotazník, který pomůže lékaři získá představu o vašich problémech. Následně se s vámi lékař spojí buď formou videohovoru nebo prostřednictvím chatu a navrhne léčbu. Pokud by se ukázalo, že je potřeba dalšího vyšetření, samozřejmě vás objedná k potřebným specialistům.

E-neschopenky a e-recepty

Dalším případem, kdy se můžete vyhnout návštěvě ordinace je vystavení e-neschopenky nebo e-receptu. Pokud jste se s e-neschopenkou nebo e-receptem ještě nesetkali, nemusíte mít žádné obavy. E-neschopenka vám ušetří spoustu času, váš zaměstnavatel má díky ePortálu České správy sociálního zabezpečení kompletní přehled o vašem zdravotním stavu během pracovní neschopnosti, a navíc pokud budete na neschopence déle než 14 dní, nemusíte žádat o výplatu nemocenského. Podobně snadné je i vyřízení e-receptu, kdy od lékaře získáte formou sms nebo e-mailu dvanáctimístný kód složený z písmen a číslic a ten pak stačí jen předložit v lékárně.

Ne vždy je možné lékaře nahradit

Přestože máme v současné chvíli možnosti, které nám pomáhají vyřešit řadu věcí na dálku, stále nejde o plnohodnotnou náhradu lékařské pomoci. Jde především o zefektivnění lékařské péče, díky které se pacient dostane co nejdříve k pomoci, kterou potřebuje. Proto v naléhavých případech rozhodně na nic nečekejte a návštěvu lékaře neodkládejte na neurčito. Mohlo by se vám to pořádně vymstít.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip