Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Bodnutí hmyzem může mít fatální následky. Víte, co máte dělat?

Bodnutí hmyzem může mít fatální následky. Víte, co máte dělat?

2.8.2020 - redakce Babinet.cz

Bodnutí hmyzem je nebezpečné, ať jste alergici nebo ne. Svoje o tom vědí středočeští záchranáři, kteří na nebezpečí spojená s bodavým hmyzem upozornili ve středu dopoledne. Letos, kdy je hmyzu mnohem více než jindy, je dobré preventivně se chránit.

Pokud nás někde venku nebo u vody píchne komár, asi to odneseme jen svědivým pupínkem. I když se nějaký čas spekulovalo o tom, že komáři umí přenášet stejnou nemoc jako klíšťata, tedy boreliózu nebo encefalitidu. I na komáry bychom si však měli dávat pozor a preventivně se nestříkat sprejem, nebo použít tea tree olej, který tyto podpory také spolehlivě odradí.

Horší je bodnutí od vosy, sršně nebo včely. To už může jít skutečně o život. „Za poslední dva měsíce zaznamenali dispečeři tísňové linky 155 zvýšený počet výjezdů k osobám, které bodla vosa či včela a u nichž se rozvinula alergická reakce. Záchranáři tak vyjeli na pomoc 50 pacientům, z nichž deset bylo ve vážném ohrožení života,“ uvedla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová.

Posledním výjezdem k pacientovi s alergickou reakcí na hmyzí bodnutí byl podle mluvčí výjezd na Praze - západ, kdy posádka rychlé zdravotnické pomoci a lékař ve vozidle systému rendez-vous spěchali k ženě, která při jízdě na kole dostala žihadlo. „Pacientka si záchranářům stěžovala na silnou nevolnost, ztěžka se jí dýchalo, po těle měla vyrážku a cítila tlak na prsou. Nikdy dřív takovou bouřlivou reakci na bodnutí hmyzem neměla. Záchranáři ženě po vyšetření podali nezbytné léky a transportovali ji do spádové nemocnice,“ vysvětlila Effenbergerová.

V tomto případě pacienta zachránilo to, že si zavolal o pomoc. To by mělo to být to první, co uděláme v případě neobvyklé reakce na žihadlo.

Příznaky alergické reakce a anafylaktického šoku

Větší otok, červené skvrny po těle, svědění, zhoršená průchodnost dýchacích cest, záchvat podobný astmatickému, opocenost, pokles krevního tlaku, pocit na omdlení, křeče, bezvědomí a někdy i zástava srdeční akce.

První pomoc při pobodání hmyzem

Lokální otok v místě bodnutí je normální. Pomáhá chladit místo bodnutí a namazat ho mastí s obsahem antihistaminik (volně prodejnou v lékárně). Alergici by si měli aplikovat léky, které mají od svého lékaře (tablety, čípky nebo injekci, tzv. EpiPen), a zavolat záchrannou službu.

Při bodnutí v dutině ústní nebo na krku otok zpomalí studený obklad a cucání ledu nebo zmrzliny. V případě většího počtu žihadel či bodnutí v oblasti krku a v ústech je třeba vždy zavolat záchrannou službu, i když poštípaná osoba není alergik.

Mimochodem ačkoli člověk není alergik, může opravdu bleskurychle otéct. Stačí, abyste žihadlo nedostali po delší dobu, dejme tomu několik let. Tělo nemá obranné látky a začnete otékat. V případě, je-li to na ruce, nebo na noze, tak se nic zas tak závažného neděje. Pro jistotu byste ale měli vyrazit minimálně na pohotovost.

 

napsala Zuzana Zelenková

foto: cisr.ucr.edu

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip