Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Pokojovky a světové strany. Které vybrat a kam je umístit, aby se jim dobře dařilo

Pokojovky a světové strany. Které vybrat a kam je umístit, aby se jim dobře dařilo

31.7.2020 - redakce Babinet.cz

Pěstování pokojovek má svá pravidla, a že jich není málo. Taková základní věc je, že musíme správně zvolit světovou stranu, na kterou květináč s danou rostlinou postavíme. Kupodivu to spoustě lidí vůbec nedochází. Na správné straně vám budou květiny správně prospívat. Takže pojďme se na to podívat trochu detailněji.

Samozřejmě, pokojovky potřebují dostatek světla, vody, tepla, nějaké to hnojivo a kvalitní zeminu. Ovšem budou-li na špatném stanovišti, nebude z nich nic.

Jih

Na jižní straně je ideální pěstovat všechny sukulenty, takže kaktusy, fíkusy, ibišky, granátová jablka, oleandry nebo pelargonie. Jednoduše všechny světlomilní rostliny.

V létě bude ale problém, protože jižní strana může slunečních paprsků naopak až moc a květiny se za sklem budou doslova péct. To je špatné, protože se pak pálí listy, což může každou květinu i zahubit. Navíc budou vysychat kořeny. V létě tedy musíme více a častěji zalévat. Přes den, kdy slunce pálí nejvíce, je potom částečně zastíníte.

Pozor na materiály, ze kterých jsou použité obaly květináčů. Rozodně by neměly být kovové.

Sever

Sever je špatný, na severu toho moc neroste. Pokud nemáte jiná okna než severní, musíte sáhnou po chladnomilných, otužilých rostlinách a po takových, které nemají problém s nedostatkem slunečních paprsků.

Porostou vám tam kapradiny, asparágus, hortensie nebo klívie.

Východ

Na východní stranu svítí sluníčko jenom chvíli po ránu a rychle odchází. Takže vlastně většinu dne rostliny zde rostoucí slunce nemají. To také není žádná výhry. Na východě alespoň tedy nevyžadují tak velikou zálivku, květináče tolik nevysychají. Dobře vám tady porostou také různé kapradiny, fuchsie anebo begonie. Určitě si na východ však nedávejte třeba muškáty, ty by vám taky moc dobře nerostly, potřebují sluníčko.

Západ

Západní strana je fajn, tady ale budou květiny naopak velmi dobře vysychat. Dobře vám tam půjdou muškáty, bromélie či begónie. Kolem třetí hodiny, kdy sem už dopadají sluneční paprsky, květiny chraňte nějakou vhodnou zástěnou, která světlo dobře rozptýlí.

 

Napsala Zázana Zelenková

Ilustrační foto: pixabay.com

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip