Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  S čím vším vám doma pomůže obyčejný prášek do pečiva

S čím vším vám doma pomůže obyčejný prášek do pečiva

30.7.2020 - redakce Babinet.cz

Levný, dostupný a tak obyčejný, chtělo by se říct o kypřicím prášku. Ale to bychom ho výrazně podcenili. Kypřicí prášek do pečiva je multifunkční pomocník, co se domácnosti týče. S čím vším vám může pomoci a proč je určitě vhodné, mít ho vždycky po ruce?

Přenesme se, jako už tolikrát, do doby, kdy nestál obchod na každém rohu. Regály se zbožím nepraskaly ve švech, nebylo otevřeno do desáté večerní a nemohli jste si od každého druhu zboží zakoupit pět milionů produktů.

I tehdy nás v domácnosti trápily podobné problémy, jako dnes. Tam flek na koberci, tady zaprané prádlo neidentifikovatelných barev, nebo špinavá matrace. Provozní trable tedy stejné, ale postupy při likvidaci drobných škod a nehod přesto jiné.

S čím vám kypřicí prášek pomůže?

Čím si moudré ženy v domácnosti pomáhaly kdysi? Jak to zvládaly bez zázračných čisticích kousků z obchodu? Mnohé vyřešil kypřicí prášek. Bude se hodit i vám.

  • Syté bravy prádla

Může se zdát, že mezi jedlou sodou a kypřicím práškem přece není žádný rozdíl. Ale mluvíme li o praní, jisté rozdíly najdete. Jedlá soda prádlo krásně vybělí, to se jí nedá upřít. Ale kypřící prášek znatelně prádlo změkčuje. Barvy jsou stále stejně syté a prádlo je po vytažení z pračky citelně svěží, jakoby poctivě hýčkané. Intenzivní vůně prádla vaše smysly zasáhne hned na první dobrou.

  • Životnost prádla

Když tedy ke každému prádlu přidáte rovnou do bubnu kypřicí prášek do pečiva, podstatně prodlužujete životnost prádla. Prádlo bude i po x vyprání stále neoprané, po známkách únavy materiálu nebude ani památky.

  • Rozjasněnost prádla

Dalším výrazným rozdílem mezi kypřicím práškem a jedlou sodou v pračce, je okouzlující rozjasnění prádla. Žádná šeď a stopy po častém praní. Letní barvy triček a halenek budou doslova zářivé.

  • Domácí mazlíčci

Má váš čtyřnohý přítel oblíbené místečko někde na koberci? Jednoduše ignoruje svůj pelíšek a je rád ve vaší společnosti. Kdo by se na něj mohl zlobit? Časem však to jeho milované místo na koberci dostává pěkně zabrat. Je proleželé, zvířecí srst přitahuje jako magnet a nelibá vůně se postupně také víc a víc objevuje.  Tady pomůže kypřicí prášek. Neutralizuje pachy a zvířecí srst z koberce uvolňuje. Posypte toto místo kypřicím práškem, jemně zapracujte do koberce hadříkem, nebo měkkým kartáčem a pak jen bezpracně vysajte.

  • Skvrny a mastné fleky na koberci

Sem tam se flíček od kávy, polévky, nebo vína na koberci chtě nechtě objeví. Na tyto kobercové skvrny perfektně funguje směs soli a kypřicího prášku. Tuto směs aplikujte na potřebná místa a nechte 15 minut působit. Podle míry znečištění pak dočistěte suchým, nebo mokrým hadrem.

  • Dětské nehody

Máte malé děti, které se teprve seznamují s nočníkem? Sem tam jsou bez plíny, zaberou se do hry a malá nehoda je na světě. Lépe řečeno na gauči, na křesle, nebo i na zmíněném koberci. Obzvláště noční nehody si pěkně odskáče matrace. Jak vždy vše rychle vyčistit bez námahy? Balíček kypřicího prášku smíchejte se lžící tekutého mýdla a přidejte 250 ml vody. Vše důkladně protřepte v rozprašovači. Čistící směs pak aplikujte na potřebné místo a jemně vyčistěte. Barvy zůstanou zachovány, místo bude čisté, voňavé a vlákna čalouněného nábytku, koberce, nebo matrace nebudou vydřené, nebo zatvrdlé.

  • Závěs v koupelně

Ten je velmi často napaden plísní, které není tak snadné se zbavit. Naplňte kbelík horkou vodou a přisypte balíček kypřicího prášku. Přes noc závěs do lázně namočte. Ráno je plíseň pryč.

  • Lesklé zlato

Kypřicí prášek do pečiva také úžasně čistí zlato. Své šperky vhoďte do misky, zalejte je horkou vodou a přisypte balíček kypřicího prášku. Až voda vychladne, omyjte své poklady pod tekoucí vodou a přeleštěte kuchyňskou papírovou utěrkou. Vše bude nádherně lesklé.

Napsala Bára Klímová

foto: pixabay.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip