Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Když vaše dítě nechce nosit roušku. Inspirujte jej těmito tipy

Když vaše dítě nechce nosit roušku. Inspirujte jej těmito tipy

29.7.2020 - redakce Babinet.cz

Rouška se stala neodmyslitelnou součástí každého z nás. Museli jsme se s ní sžít rychle a poctivě. Nevycházíme bez roušky úplně stejně automaticky, jako bychom nevyšli třeba bez kalhot. Jenže vysvětlujte tohle některým mrňousům. I pro nás dospělé jsou roušky novou situací a museli jsme si na ně zvyknout. Pro děti je tento nutný doplněk nový úplně stejně. A i když jsou děti mnohem lépe přizpůsobivé než většina nás dospělých, některé děti mají s rouškou problém. Někteří rodiče nemají nervy na přetahovanou s dětmi o to, zda si roušku nasadí, či nikoliv, a tak pořád ještě zaznívají názory, že dítě roušku mít nemusí. Že u dětí se to tak přísně nehlídá, nebo neřeší. To je však velký omyl. Hlídá, řeší a děti roušku mít musí. Jak je tedy inspirovat k nasazení této nezbytnosti, která jim je tolik protivná?

  • Motivace nápodobou

Každý rodič určitě dobře ví, že děti neposlouchají, co říkáme, ale vidí, co děláme. Děti všechno napodobují. Chtějí dělat všechno, co dělají velcí. Proto nemůžeme po dítěti chtít, aby roušku nosilo, když si ji během vysvětlování sami nenasadíme. Ne vždycky samozřejmě pomůže, když má roušku máma i táta, ale je to první krok k tomu, aby se dítko osmělilo.

  • Orouškujte hračky

Děti stejně tak, jako rády napodobují, i šéfují. Velmi rychle přijdou na chuť svojí autoritativní roli, kdy plyšákům nadšeně vysvětlují nutnost roušky. Při nasazování roušky jednotlivým hračkám se pak s rouškou dobře seznámí, naučí se s ní správně manipulovat a zjistí, že je neukousne.

  • Pomohou i fotky rodiny

Dítě, které je běžně obklopeno velkou, milující rodinou, teď samozřejmě strádá. Je dobré dítku jeho jazykem vysvětlit, proč teď není možné vidět třeba babičku. Neodbývejme děti nějakou nic neříkající odpovědí, nebo vymýšlením si.  Dítě tak jako tak uvítá fotografie jednotlivých členů rodiny, se kterými teď být nemůže. A když si bude moci prohlédnout všechny své milované s nasazenou rouškou, odpor k novému doplňku se obrousí.

  • Obrázky jiných dětí s rouškou

Nechte děti přivyknout nové povinnosti třeba i tak, že mu budete ukazovat jiné děti, které roušku mají. V době, kdy jsme začali šít roušky ve velkém a tak stejně se ve velkém jejich nošení podporuje a propaguje, není problém si inspirativní obrázky kdekoliv dohledat. Možná že i vaše kamarádka šije roušky a dala o sobě vědět prostřednictvím sociálních sítí. Je na fotografii navíc s dcerkou, kterou vaše dítě zná? Pak neváhejte a svému mrňousovi fotku ukažte.

  • Pan doktor, paní doktorka

Jakmile i ta nejprotivnější činnost jen trochu zavání hrou, děti k ní přistupují úplně jinak. Malá doktorka a malý doktor přece roušku musí mít, bez nich není doktor doktorem. Tohle děti chápou snadno a jsou věrné i těm nejmenším detailům své fantazie. Nasaďte tak dítěti roušku a nechte se vyšetřit v jeho imaginární ordinaci.

  • Oblíbená postava

Jakou pohádku, či postavu vaše dítě zbožňuje? Odpověď určitě dobře znáte. Přeneste oblíbence na roušku. I kdyby na to mělo padnout jedno povlečení s onou oblíbenou tématikou…

  • Rouška za úplatu

Jistě, nemá se to, není to nejvýchovnější a není to zdravý nástroj, jak dítě motivovat. Ale teď není času nazbyt a děti roušku nosit prostě musí. Zkuste dítku za každé zvládnutí rouškové mise nabídnout drobnou sladkost, nebo večerní pohádku navíc. Určitě je to mnohem schůdnější cesta pro všechny, než když vám už povolí nervy a na prcka, který neví, o co jde, se začnete utrhovat a zbytečně křičet.

A co platilo na vaše dítě? Jak jste docílili toho, že roušku nosí i ti nejmenší nezbedové? Podělte se s ostatními se svými fígly v komentářích.

 

Napsala Bára Klímová

foto: healthyairmask.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip