Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Když sex bolí. Zákeřnost vulvodynie

Když sex bolí. Zákeřnost vulvodynie

23.7.2020 - redakce Babinet.cz

Syndrom vulvodynie, tedy nevysvětlitelná bolest, svědění, pálení zevního ženského genitálu může velmi komplikovat, někdy až téměř znemožňovat sexuální život a v konečném důsledku ohrožovat partnerský vztah, až vést k jeho zániku.

Velké studie potvrdily, že až 18% žen trpí těmito symptomy. Paradoxně mnoho lékařů není dobře seznámeno s tím, co toto onemocnění představuje, a takto postižené ženy utíkají od gynekologa k praktickému lékaři až konečně skončí u psychologa ve snaze přijít na to, co uvedené nepříjemnosti způsobuje a jak se oné bolesti zbavit.

Existuje několik podskupin vulvodynie. Některé ženy popisují bolest už jen při dotyku tamponu, partnera, či gynekologického zrcadla, jiné popisují bolest již při nošení kalhot.

Příčinou bolesti u některých žen může být endometrioza, alergická reakce, u jiných se popisuje zvýšené dráždění nervových zakončení v oblasti zevního genitálu. U jiných žen se tato bolest objevila po gynekologické operaci, poranění, či po porodu.

Jako spouštěč této bolesti je často popisován infekční zánět v genitální oblasti, či zánět všeobecně. Je však pravda, že u některých pacientek nenajdeme žádný směrodatný důvod pro vznik vulvodynie. Některá vysvětlení odvolávající se na především psychologický původ těchto obtíží jsou vesměs nepoužitelná.

Standardní léčbou vulvodynie je v současnosti rehabilitace, antibiotika, užívání hormonálních preparátů, povrchová aplikace laseru nebo analgetika a znecitlivující krémy,  Úlevu od bolesti ale podle zkušeností pacientek může zajistit i vlažná lázeň, která uvolňuje svaly. Důležité je také nosit spodní prádlo ze stoprocentní bavlny, nechoďte ve zpoceném oblečení a v noci nechte pohlavní orgány obnažené.

ilustrační foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip