Babinet.cz  /  Magazín  /  Pod lupou  /  Středočeští hasiči upozornili na rizika spojená s cyklistikou. Noste přilbu, zapomeňte na sluchátka a nepřeceňujte své jízdní schopnosti

Středočeští hasiči upozornili na rizika spojená s cyklistikou. Noste přilbu, zapomeňte na sluchátka a nepřeceňujte své jízdní schopnosti

21.7.2020 - redakce Babinet.cz

Lidé jsou totiž neopatrní a cyklistů, kteří mají za sebou kolizi s automobilem, je čím dál tím více. Podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Petry Effenbergerové jsou právě cyklisté nejohroženější, „druhem“ na českých silnicích. Jen za prvních sedm měsíců letošního roku záchranáři k obětem takových nehod vyjížděli ve 203 případech.

„Při jízdě na kole by měla být standardem ochrana hlavy cyklistickou přilbou. Přestože je její význam jednoznačně potvrzen, stále se setkáváme s těžkými úrazy hlavy a zejména mozku právě u cyklistů, kteří si přilbu nenasadili,“ popsala Effenbergerová. A právě následky mozkolebečních úrazů patří podle lékařů mezi ty vůbec nejvážnější.

Se sluchátky na kolo nelez

„Dalším nešvarem cyklistů je dobrovolné otupení jednoho z nejdůležitějších smyslů – sluchu. Nasazením sluchátek a poslechem hudby cyklista ztrácí zvukový přehled o tom, zda se k němu neblíží nějaké vozidlo nebo vlak, či zda na něj například někdo nekřičí,“ podotkla mluvčí.

Elektrokolo nese vyšší rizika pro nezkušené jezdce

V poslední době pak záchranáři zaznamenali další novinku. Na silnicích rostou počty elektrokol. Podle záchranářů by se lidem mohlo zdát, že je celkem jedno, zda člověk jede na obyčejném nebo elektrokole. „Rizika při jízdě na elektrokole jsou mnohem vyšší a zranění účastníků vážnější,“ vysvětlila Effenbergerová.

Podle záchranářů totiž na elektrokole může jezdit úplně každý. Díky pohonu se totiž snižuje nutnost vyvíjet velkou sílu při šlapání do pedálů. A tak právě díky přidanému pohonu jezdec s kondicí i bez ní má podobnou rychlost. Prodlužuje se také dojezd a tak je najednou najednou jedno, kolik je jezdci let, nebo jaká je jeho zdatnost.

„Elektrokolo si často pořizují právě ti, kteří by na normální kolo již nesedli, a zvládnout a uřídit elektrokolo při vysokých rychlostech je mnohdy mimo jejich možnosti. Pozor – elektrokolo není kompenzační pomůcka! Ve větší rychlosti je potřeba větší jezdecké zdatnosti, jeho ovládání vyžaduje určitý stupeň zručnosti,“ vysvětlují záchranáři.

A tak na elektrokole je podstatné nepřeceňovat své schopnosti a síly. Takže nejdůležitější je vždy dobře zvážit své fyzické možnosti, mít přilbu, soustředit se a nepředvádět se.

napsala Zuzana Zelenková

Ilustrační foto: ort-lawyers.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip