Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Na papriky je letos chladno. Přitopte jim a zvyšte si výnos

Na papriky je letos chladno. Přitopte jim a zvyšte si výnos

21.7.2020 - redakce Babinet.cz

Papriky jsou letos pro zahrádkáře obrovský problém. Nerostou. Často jim žloutnou listy a výnosy zatím nejsou moc dobré. Stále ale mají dost času, aby ještě pěkně zaplodily. Takže jak nejlepší výnos této oblíbené zeleniny?

Papriky se nejhojněji pěstuji v zemích, kde je standardně tepleji než v České republice. Z toho plyne jasná odpověď na to, proč se jim letos příliš dobře nedaří. Noční teploty zůstávají nízko. Ty denní odpovídají létům, jaká v Česku dříve panovala. Tedy žádná velká horka nejsou a chladné zůstávají i noci.

Další, kdo paprikám letos škodí, jsou mšice. Ty ale nejsou tak tvrdý protihráč. Stačí je párkrát postříkat colou a je po problému.

Přesazování

Pokud je to jenom trochu možné, tak ještě pořád máte možnost paprsky přesadit do skleníku nebo foliovníku, Ještě není pozdě.

Půdu pořádně nakypřete a prohnojte koňským nebo krajským hnoje. Vykopejte jim opravdu hlubokou díry a pořádně rostliny zalijte. A to jak do vykopané jámy, tak potom po zasazení. Nezapomeňte hlínu přihrnout ke stonku do kopečku.

Imprivozovaný foliáček

Pokud nemáte příliš obrovské záhony, tak se zajděte podívat do některého hobby marketu, jestli náhodou nemají malé přízemní fóliovníky. Pokud ano, je to jasná volba. Papriky jimi pak jenom přiklopíte. Foliáčky mívají také větrací okénko, které se vyplatí přes den. Na noc rostlinky uzavřete.

Pokud štěstí na něj mít nebudete a foliovníček nezakoupíte, tak si můžete udělat jednoduchou konstrukci z latěk, na kterou natáhnete a připínáčky upevníte folii. Tohle určitě zabere, paprikám bude teplo.

Hnojte

Nezapomínejte také průběžně hnojit. Vybírejte pak hlavně přírodní hnojiva nebo kopřivový nálev. aby papriky zůstávaly v bio kvalitě. Hnůj aplikujte tak jedenkrát za 14 dní. A pozor. Pokud je půda až moc výživná, tak rostlinám rostou hlavně listy a málo plodí.

Zálivka

Velmi důležité je také zálivka. Paprika ji snese klidně každý den. Čím více vody, tím větší plody. Ideální je zalévat po ránu nebo k večeru. Přes polední slunce by to mělo velmi nepříznivý efekt. Pokud zaléváte přes list, což mimochodem není dobře, tak vám je slunce může spálit. A zálivka se hlavně v podstatě ihned vypaří.

 

napsala Zuzana Zelenková

foto: gardeningknowhow.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip