Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Nepříjemný zápach z úst může signalizovat i závažnější problémy

Nepříjemný zápach z úst může signalizovat i závažnější problémy

20.7.2020 - redakce Babinet.cz

Nepříjemný zápach z úst může být projevem různých poruch. Člověk si často ani neuvědomuje, že nějaké potíže má. Nejčastější příčinou jsou stomatologické problémy a nedostatečná ústní hygiena. Neléčené zuby, záněty dásní nebo prostě nedostatečné mytí zubů způsobuje potíže. Také zubní protézy vyžadují odpovídající péči, neboť zbytky jídla mají tendenci v protéze zůstávat. Další prozaickou příčinou může být kouření, jídla a potraviny s výraznou chutí a vůní, jako je česnek, cibule, uzené ryby. Mimo to se zápach z úst může objevit v souvislosti s mykózou, se zánětem mandlí nebo dutin, s nádorovými chorobami hrdla, krku, jícnu, žaludku nebo plic, s onemocněním jater a ledvin nebo cukrovkou. S nepříjemným pachem se můžeme setkat při slabém vylučování slin. Jejich stálý průtok totiž snižuje růst baktérií a v případě, kdy produkce slin je snížená, se bakterie množí intenzivněji a jsou příčinou zápachu. Podobně působí některé léky.

Léčba: Pomáhat mohou výplachy úst slanou vodou. Tato metoda upravuje bakteriální mikroflóru a odstraňuje zápach. Zdrojem nepříjemného zápachu může být také povlak na jazyku -- je vhodné ho čistit měkkým kartáčkem namočeným ve vlažné vodě se solí nebo roztokem jedlé sody. Abychom předešli vysychání úst, měli bychom vypít denně min. 8 sklenic tekutin.

Někteří odborníci doporučují 3denní hladovku, která podle jejich názoru očistí organismus a odstraní příčiny zápachu. Mimo to se doporučuje nekonzumovat jídla s vysokým obsahem bílkovin, které zůstávají příliš dlouho ve střevech. Je dobré obohatit jídelníček o vitamíny B a C, prospěšný je také pepř.

Známým prostředkem, který osvěžuje dech, je petrželová natˇ- obsahuje totiž hodně chlorofylu. Petržel neutralizuje hlavně vůni česneku, cibule a jiných kořeněných jídel.

Podobně jako petržel působí i mátový čaj. Můžeme použít i odvar z jiných bylin (vojtěška, tolice, šalvěj, zázvor, atd.) Odvar ředíme vodou obvykle 1:3 a vyplachujeme ústa.

napsala Zuzana Fuková

----------------------------------------------------------

TIP pro svěží dech!

Také jste občas v situaci, kdy nemáte na nic sílu a doslova vám dochází dech? Ideálním pomocníkem v těchto situacích jsou nové žvýkačky HALLS Gum. Varianta oblíbených bonbonů, která vám pomůže se nadechnout pro tu správnou věc a podávat lepší a lepší výkon. Křupavý povrch polštářků, rychlé intenzivní osvěžení a vysoký obsah mentolu zaručeně probudí všechny vaše smysly. Halls gum jsou k dostání ve dvou příchutích Extra Strong a Spearmint. Navíc jsou úplně bez cukru.

Doporučená cena 12,90 Kč.

 

foto: pixabay.com, HALLS

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip