Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Výluh z kopřiv, popel, nebo voda z rybiček pomohou ke krásné úrodě

Výluh z kopřiv, popel, nebo voda z rybiček pomohou ke krásné úrodě

20.7.2020 - redakce Babinet.cz

Abychom vypěstovali ty nejhezčí a největší plody, které nám bude závidět celý svět, musíme rostlinky pořádně pohnojit. Čím, kdy a jak půdu podporovat, aby ze sebe vydala jen to nejlepší?

Určitě se můžeme spoléhat na fabrikáty, jakými jsou nejrůznější granule nebo sypání, nikdy ale nemůžeme stoprocentně vědět, že v takových záležitostech nejsou další chemikálie a látky, které by naopak neudělaly více škody než užitku.

Půda a rostliny potřebují především dusík, fosfor a draslík, to je trojice, která zeleň vyživuje. Dusík podporuje růst zelené hmoty, fosfor potřebují hlavně kořeny, draslík podporuje kvetení i zrání plodů.

Výluh z kopřiv

Perfektní je výluh z kopřiv. Nasekejte si rostliny, vložte je do většího kýble tak, aby zaplnily alespoň polovinu nádoby, zalijte vodou a nechte cca týden uzavřené pracovat. Kopřivy se rozloží a můžeme jimi zalévat. Ovšem pozor, připravený roztok opravdu pořádně páchne.

Kopřivy však nepůsobí perfektně „jen“ jako hnojivo. Připravenou vodičku můžeme dát do rozprašovače a postříkat jí rostlinky, které sužují například nepříjemné mšice nebo jiní škůdci. V takovém případě je ale dobré roztok naředit, je tak silný, že může rostlinky popálit.

Voda z rybiček

Pokud máte doma akvárium, tak vodu, kterou odebíráte při čištění, nikdy nevylévejte. Je to výborné hnojivo vhodné nejen na zahrádku, ale i na květiny, které pěstujeme doma.

Popel plný minerálů

Pokud topíte dřevem, nebo jste si rozdělali ohníček na opékání buřtů, pak popel, který díky tomu získáte, nevyhazujte. Je to skvělá věc plná minerálů pro naše rostlinky na zahrádce. Vzhledem k vysokému obsahu vápníku ovšem popel neprospěje kyselomilným rostlinkám.

 

Napsala Zuzana Zelenková

Ilustrační foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip