Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Zbavte se slimáků v zahradě jednou provždy

Zbavte se slimáků v zahradě jednou provždy

18.7.2020 - redakce Babinet.cz

Vlhké a teplé počasí velmi svědčí slimákům, proto jich letos nejeden pěstitel má plnou zahrádku. Tito živočichové dokáží sežrat úplně všechno, co jim přijde do cesty. Likvidace slimáků je ale poměrně nesnadná. Houževnatí predátoři se jen tak nedají a navíc se také velmi rychle množí. Stále se ale s nejvyšší pravděpodobností obejdete bez chemie. Připravte se však, že to bude boj.

Tento živočich je plž a do jeho čeledi patří celá dlouhá škála příbuzenstva. Neškodí jenom na zahrádce, ale pouští se například i do hub v lese, do dosažitelného ovoce. Sežere prostě doslova všechno.

Prevence je základ

Svá vajíčka klade nejraději do stinných vlhkých míst. Proto neprosto zásadní obranou je prevence. Zahrádku byste měli co nejvíce a nejlépe proslunit a všechna podivná zákoutí vyčistit. Svědčí mu například vysoké porosty zeleně, trávy, kopřiv. Ta skýtá to správné zázemí, do kterého by slimák mohl klást vajíčka.

Ze zahrádky určitě také odstraňte různý nepořádek, který se časem mohl někde nakupit. Jedná se kupříkladu o zbytky sutě, štěrku, nebo tlející, a vlastně už neupotřebitelné zbytky dřeva v rohu zahrady.

Obrubníček

Skvělé pak bude, pokud si kolem záhonků uděláte obrubníček. Použitý materiál by měl být co nejvíce drsný. Po takovém se křehkému slizkému tělo jakéhokoli plže velmi špatně leze. Obrubníčky by tedy měly být základ.

Když už je na zahradě máme

Pokud se vám slimáci po zahradě již rozlezli tak nezbývá, než se pustit do tvrdého a urputného boje. Nebude to zas taková legrace. Takže se obrňte velkou dávkou trpělivosti. Bude to trvat, ale určitě se vám poštěstí.

V první řadě tedy vyčistěte zahradu od všeho, kde by se potencionálně mohli slimáci množit. V dalším kroku se taky trochu nadřete. Všechny nechtěné živočichy je totiž zapotřebí posbírat a pak nějak šetrně zlikvidovat. Lidé je odnášejí třeba někam daleko do lesa. Nebo vyhodí do popelnic. Velmi oblíbené bylo také jejich prosypávání solí. Tím je však zahubíte celkem krutě, jelikož se roztečou na hromadu slizu.

I přes veškeré úsilí je stále pravděpodobné, že vám v zahrádce spousta slimáků zůstala. Jejich likvidace je prostě obtížná. Takže, máte-li již obrubníčky kolem záhonu nebo ne, pojistěte se ještě dalšími vychytávkami. Kolem záhonu nasypte cestičky ze soli nebo hrubšího popelu. To je fajn v případě, že neprší. Pokud prší, vysypte je pískem.

Poté je také fajn vzít cca půllitrové kelímky a nalít do nich cca deci piva. Kelímky s pivem potom zakopejte do záhonů tak, aby do nich slimáci mohli nalézt. Ven už se nedostanou. Pivo v kelímku je velmi dobrá a účinná zbraň.

 

napsala Zuzana Zelenková

ilustrační foto: pixabay.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip