Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Babské rady, jak udržovat oblečení, ručníky i obuv v perfektním stavu

Babské rady, jak udržovat oblečení, ručníky i obuv v perfektním stavu

16.7.2020 - redakce Babinet.cz

Každá žena má nějaké to své tajemství. A když jde o oblíbený kousek šatníku, nebo o zbožňovaný pár lakovaných bot, pak zásoba tajných fíglů platí dvojnásob. Kdykoliv se totiž může objevit skvrnka, mat, zašlost, nebo škrábanec tam, kde se nám to nejméně hodí. Dnes si proto ukážeme několik šikovných babských rad, které vám pomohou s oblečením, ručníky i obuví. Vše, co budete, například k revitalizaci barev nebo odstranění skvrn potřebovat, už máte doma.

  • Lakované boty

Lodičky, nebo lakované balerinky chybí jen v málokterém dámském botníku. Na lakované obuvi je nejúchvatnější právě lesk. Ten se však časem vytrácí, a střídá jej mat. Když ale lakovanou obuv čistíte vodou, zůstávají na povrchu šmouhy. To se už nestane, když při příštím čištění sáhnete po prostředku na mytí oken. Lakované boty budou jako nové a lesk se znovu objeví v plné intenzitě.

  • Nepříjemná vůně prádla

Občas se stane, že i když je prádlo vyprané a dobře usušené, jeden, dva kousky z vyprané várky přesto nevoní. Samozřejmě, že nebudete kvůli jednomu kusu prádla znovu zapínat pračku, ale nelibá vůně také není na místě. S tím pomůže mrazák. Uložte oblečení do uzavíratelného sáčku a dejte přes noc do mrazáku. Druhý den není po zápachu ani památky.

  • Skvrny na koženém materiálu

Ocet je všestranným pomocníkem v domácnosti. Vyčistíte s ním šetrně kde co. Platí to i pro koženou obuv, pro kožené kabelky, kožené peněženky, nebo bundy. V případě skvrn na koženém materiálu, radí babské rady ocet. Malé množství octa stačí nanést na hadřík a skvrnu vyčistit.

  • Mastné skvrny na oblečení

Některých mastných skvrn se ne a ne zbavit. Tento mastný charakter skvrn rychle vyřeší prostředek na mytí nádobí. Spolehlivě odmašťuje, a tak se mycí prostředek nemusíte bát použít ani v případě oblečení. Před vypráním naneste na skvrnu trochu mycího prostředku, vetřete do tkaniny, nechte chvilku působit a až pak klasicky vyperte.

  • Drobné škrábance na světlé kožené obuvi

Další z domácích alternativ je vlasový vosk. Ten perfektně odstraňuje škrábance na světlé kožené obuvi. Malé množství vlasového vosku naneste hadříkem na škrábance a poté otřete jiným čistým hadříkem. Škrábance nebudou tolik vidět.

  • Uchování barvy

Oblíbené tmavě modré, nebo černé džíny, bohužel časem viditelně blednou. To se však dít nebude, když tyto kalhoty tmavých barev vyperete s trochou octa a soli. Tyto složky uchovávají tmavé barvy v perfektní a syté kondici.

  • Měkkost ručníků

Ručníky, které i po čase zůstávají měkké a příjemné na dotek, nejsou nereálnou záležitostí. Ručníky a jiné podobné materiály, které na dotek zdrsnily, se opět zjemní, rozpustíte-li tři lžíce soli v litru teplé vody. Pak už pouze stačí namočit ručníky do směsi přes noc a druhý den klasicky vyprat.

  • Hebkost prádla

Měkkost a hebkost nejsou žádoucí pouze u ručníků. Určitě je příjemnější nosit měkké a hebké oblečení obecně. Například šaty, které koušou a škrábou, nejsou nic moc. Měkkosti docílíte snadno. Stačí k prádlu před praním přidat trochu vlasového kondicionéru.

  • Odstranění žmolků

Spolehlivým pomocníkem při odstraňovaní nehezkých žmolků ze všech druhů látek, je obyčejný suchý zip. S ním snadno žmolky z oblečení sesbíráte, aniž byste látku poškodili.

 

napsala Bára Klímová

foto: ketkes.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip