Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Pryč s mandelinkou: snadno, rychle a navždy

Pryč s mandelinkou: snadno, rychle a navždy

15.7.2020 - redakce Babinet.cz

Mandelinka bramborová, které se také jinak přezdívá americký nebo koloradský brouk je opravdu velice odolný hmyz, kterého se zbavuje jen velmi těžko a složitě. Letos ale v bramborách řádí opravdu hodně. Vědci to přisuzují tomu, že je jednoduše počasí, které mandelince velmi svědčí. Během teplého suchého léta se tak dobře nemnoží, jako když je chladněji a vlhčeji. Nyní však jsou brambory v plném květu a mají krásné listy. Byla by tedy škoda, kdyby vám je zahubil drobný brouček, respektive jeho larvy.

Mandelinka má 6 až 11 milimetrů. Její tělo je pěkně oranžové, a pokud se vám usadí na bramborové nati, tak je také díky tomu pěkně signální. Krovky pak pokrývají jasné pruhy. Původně mandelinka žila v Severní Americe, od poloviny devatenáctého stolení se ale začala šířit světem spolu s bramborami, které se převážely.

Predátoři

Tento brouk nemá příliš mnoho přirozených nepřátel. Jedním z nich je koroptev, která ji sezobne. Koroptví už dneska ale v polích příliš mnoho nežije a jen těžko by nějaká zavítala na vaši zahrádku s několika řádkami brambor.

Pokud jste ale v bramborách zaznamenali slunéčko sedmitečné, tak vězte, že to její druhý přirozený nepřítel. Slunéčko sedmitečné, neboli beruška totiž požírá vajíčka mandelinek, takže je zabíjí hned, navíc ještě před vylíhnutím, a účinně. Jinak ale dalšího přirozeného predátora nemá. Pokud teda do brambor nechcete shánět hejno berušek, budete se muset spolehnout na jejich likvidaci holýma rukama.

Bez chemie?

Na mandelinky existuje postřik, lze je však zlikvidovat i bez chemie. Zbytečně nestříkejte do brambor jedy a zůstanou vám v bio kvalitě. Takže vyrazte mezi řádky a mandelinky vysbírejte. U toho je však zapotřebí myslet také na to, že vajíčka kladou na rubovou stranu listů. Prohlédněte je, a pokud je spatříte, list vytrhněte a spalte. Mandelinky nasbírejte třeba do lahve od limonády, zavíčkujte a vhoďte do odpadu.

Prevence

Dále je potřeba působit preventivně. Proti mandelinkám je výborný kukuřičný škrob. Ten rozhazujeme do brambor, které jím musíme důkladně posypat. Druhou možností je škrob rozmíchat ve vodě a zalévat s ním. Nejlepší je však sypání suchého prášku.

Další způsoby

-          Mezi brambory vysázejte rajčata. To můžete udělat klidně ještě nyní. Rajčata totiž mandelinkám bytostně vadí.

-          Postřik slanou vodou… v 20 l konvi rozpusťte cca 10 dkg soli a tím poté brambory zkropte – ideálně rozprašovačem.

-          Posypejte nať popelem .

-          Výluh z kopřiv. 1 kg kopřiv naložte do 10 l vody. Nechtě tři týdny odstát. Řeďte jedna ku jedné a zalévejte. Je to výborný prevence.

Vadí jim také:

lihový výluh z bazalky

mýdlová voda

kávová sedlina

poházet semínka kopru mezi brambory

výsadba kopru, tymiánu, šalvěje, celeru či máty peprné v blízkosti brambor

Tyto metody jsou však méně účinné.

 

napsala Zuzana Zelenková

foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip