Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Pozor na mokré plavky. Hrozí zánět močového měchýře

Pozor na mokré plavky. Hrozí zánět močového měchýře

5.7.2020 - redakce Babinet.cz

Léto je bohužel ideálním obdobím pro zánět močového měchýře. Mezi časté příčiny onemocnění patří mokré plavky, změny teplot nebo koupání ve znečištěných vodách. Zánět močových cest častěji postihuje ženy, a to především kvůli močové trubici, která je kratší než u mužů.

Jestliže je tkáň podrážděná například vlivem porodu nebo i pohlavním stykem, je riziko infekce větší. Ženy by měly dbát na dostatečnou intimní hygienu a vyvarovat se nošení mokrých plavek nebo těsného spodního prádla, které může tkáň zbytečně dráždit,“ nabádá MUDr. Procházka a dodává: „Obtíže by se v žádném případě neměly podceňovat. První dny je možné zkusit samoléčbu, tedy být v suchu a pít hodně tekutin. Pokud pálení neustoupí, je nutné navštívit lékaře, jenž určí léčbu. Setkávám se bohužel i s případy, kdy si ženy samy naordinují léky, které jim dá třeba sousedka. Bez vyšetření lékařem jde ale o hazard, který může vést ke zhoršení pacientčina stavu a léčbu zkomplikovat.“

Přiznaky zánětu močových cest

Mezi nejčastější příznaky zánětu močových cest patří pálení při močení (strangurie), časté nucení na močení (polakisurie), bolesti v podbřišku, případně nález krve v moči (hematurie). Pokud se tyto příznaky objeví u pacienta, měl by především vyhledat lékaře a podstoupit lékařské vyšetření, na základě kterého bude stanovena další léčba.

Neléčené nebo nedoléčené záněty močového ústrojí se často vrací a opakováním mohou přejít do chronického stavu. Ten může následně vyústit až k potížím s udržením moči. Proto dodnes  nejúčinnější léčbu zajišťují antibiotika.

Jako okamžité opatření při prvních příznacích onemocnění se doporučuje zvýšit příjem nedráždivých tekutin. Jako nejvhodnější se doporučuje nesycená voda, urologický čaj nebo jiné bylinné čaje. Nevhodné jsou limonády sycené oxidem uhličitým, černý čaj, káva, alkohol a kyselé nápoje jako třeba džusy. Díky zvýšenému příjmu tekutin a následnému častějšímu močení dochází k opakovanému omývaní sliznice a škodlivé bakterie se tak vyplavují ven z organismu.

ilustrační foto: pixabay.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz