Babinet.cz  /  Tajemno  /  Tajemná, zlá i krutá nacistická Ahnenerbe

Tajemná, zlá i krutá nacistická Ahnenerbe

3.7.2020 - redakce Babinet.cz

Asi nikdo nepochybuje o tom, že druhá světová válka, která si vyžádala miliony obětí, se navždy zapsala jako temné memento do historie lidstva. Bojovalo se však i v oblasti duchovní. Za vším v podstatě stála magie a mystika, kterou nacisté dokonale zneužili ve svůj prospěch. Vrcholné představitele nacistického Německa fascinoval okultismus, který se snažili zařadit do regulérního vědeckého výzkumu.

Z těchto důvodů vytvořil Heinrich Himmler badatelskou organizaci. Ta vznikla již v roce 1932 jako soukromá společnost Německé dědictví předků - Společnost pro studium prehistorie duchovního dědictví. V roce 1935 Himmler spolu s ministrem zemědělství Richardem Waltherem Darré, který byl nadšeným stoupencem pohanství, a nizozemským ezoterikem Hermanem Wirthem založili novou podobu společnosti pod názvem Ahnenerbe.

Původním cílem spolku bylo vyhledávat místa, činy a dědictví dávné indogermánské rasy. Před druhou světovou válkou již Ahnenerbe zahrnovala knihovny, výzkumná centra akademie a zaměstnávala více než sto vědeckých pracovníků. Pracovali zde jak renomovaní vědci, tak šarlatáni a mystici, kteří vzývali pohanského boha Wotana. Byla také podřízena Himmlerovi a zařazena do struktur SS.

Od poloviny třicátých let organizovala společnost paleontologické a archeologické výpravy po celém světě. Jejich záměrem bylo potvrdit nadřazenost germánské rasy. Asi nejvíce známá je výprava do Tibetu na jaře roku 1938, kterou vedl zoolog Ernst Schäfer. Ten jako téměř první Evropan navštívil se svou skupinou sídlo dalajlamy a bylo jim také umožněno studovat stovky let staré spisy. Některé jim byly dokonce darovány. Skupina také prováděla rasová měření. Dodnes je záhadou, proč představitelé tak mírumilovného náboženství, jako je buddhismus, povolili nacistům studovat tajemné spisy. Existují dokonce tvrzení, že několik tibetských mnichů se vrátilo s výpravou do Německa a po osvobození Berlína byla nalezena jejich mrtvá těla.

Další Himmlerův dobrodruh a výzkumník Otto Rahn byl například vyslán do Pyrenejí, aby prozkoumal jeskynní labyrinty, kde měl nalézt pozůstatky dávné civilizace. Nedostavovaly se však výsledky a nespokojený Himmler, který se navíc dozvěděl o Rahnově homosexualitě a židovském původu, nad ním přestal držet ochranná křídla. Sám Rahn tedy požádal o vystoupení z SS a odjel do Tyrolských Alp. Zde údajně 12. března 1939 úmyslně opustil horskou chatu za sněhové vánice, aby tak ukončil svůj život. Vypráví se však, že získal novou identitu a nadále pracoval na utajených výzkumech SS. Po válce prý uprchl do Jižní Ameriky.

Ahnenerbe však měla i svoji hrozivější tvář. V roce 1942 Himmler v rámci Ahnenerbe založil institut vojenské experimentální vědy, a to pod vedením dr. Wolframa Sieverse, plukovníka SS. Ten prováděl hrůzné pokusy na vězních v koncentračních táborech Dachau a Natzweiler. Zaměřoval se na odolnost v extrémních podmínkách. Vězni trpěli při pokusech v kádích s ledovou vodou nebo v místnostech, které simulovaly vysoké nadmořské výšky. Jiní vězni byli nakaženi například tyfem nebo na nich byly zkoušeny bojové plyny. Sievers dal také zabíjet vybrané židovské a ruské vězně a nechal preparovat jejich lebky a kostry jako exponáty do muzeí. Po válce mu byla dokázána smrt osmdesáti šesti lidí a jako válečný zločinec byl popraven v roce 1948. Po válce pak mnoho z naloupených artefaktů, které tato podivná společnost shromažďovala, zmizelo neznámo kam.

Ahnenerbe působila i na území Čech a Moravy. Zajímala se zde o mytologii. Její činnost je známa z Dolních Věstonic a její pozornosti neunikl například ani Blaník nebo jihlavské podzemí, kde se příslušníci Ahnenerbe snažili najít vstup do podzemní říše Agharty. Na Moravě dokonce Himmler zamýšlel založit řádový hrad a nechal zde zkoumat podzemí. Jejich zájmu se nevyhnul ani hrad Sovinec nebo Jelení příkop na Pražském hradě.

Byla Ahnenerbe jen spolkem podivných fanatiků a šílených vědců, nebo její utajované výzkumy přinesly i výsledky? Každopádně negativní energie zůstává zřejmě i na místech, kde měly tyto organizace pobočky, a je zde prý vysoký výskyt paranormálních jevů...

 

Napsal Petr Matura

foto: wikimedia

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

abrakagabra
3.7.2020 20:03

zajímavé k zamyšlení, děkuji

gabma
6.7.2020 10:35

Kdo ví, jak to celé vlastně bylo...

Vložit komentář

Další články tajemna

Náš tip