Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak se chovat při bouřce. Kde se schovat a čemu se vyhnout

Jak se chovat při bouřce. Kde se schovat a čemu se vyhnout

27.6.2020 - redakce Babinet.cz

Bouřky sužují Českou republiku už pár týdnů. Zatím to vypadá, že se jen tak nevyčasí.  V bouřce by se člověk měl chovat trochu jinak, než za normální situace. K zásahu bleskem dochází sice zřídka, ale „nehoda není náhoda“. Co když ale musíme jít do práce, na důležitou schůzku, nebo nás bouřka chytí někde cestou? V takovém případě není zbytí a musíme se nějakým způsobem zabezpečit.

Pokud je to možné, nevycházejte

V první řadě tedy vůbec nevycházejte, pokud to není nutné, nebo pokud už jste venku a bouřka vás někde chytí, tak se schovejte. Před bouří vás nejlépe ochrání jakákoli budova. Ideálně samozřejmě chráněná bleskosvodem. Uprostřed města tedy není problém najít vhodný úkryt.

Kde se neschovávat

Ve volné přírodě se můžete schovat v hustém lese, háji nebo v úzkém údolí. Existují ale také extrémně nebezpečná místa, na kterých se schovávat za žádných okolností nesmíte. Nikdy se neukrývejte pod osamělými stromy, na okraji lesa, pod převisy nízkých skal, nebo v menších staveních bez bleskosvodu. Stavení, která by navíc měla třeba porušenou statiku, skýtají další nebezpečí. V případě úderu blesku, nebo většího podmáčení okolní půdy by se zdivo mohlo vydrolit, narušit ještě více a dům by vás zavalil. A to je další nebezpečí bouřky – přívalové deště, podmáčená půda a silný vítr, který láme stromy.

Nejnebezpečnější pak je také zůstat někde na otevřeném terénu a na vyvýšených místech. Nebezpečná je také bezprostřední blízkost železných konstrukcí, jako jsou sloupy elektrického vedení a také osamělé stromy. Enormně nebezpečné jsou rybníky, vodní nádrže a další podobná místa. Hladina totiž přitahuje blesky, a pokud byste se koupali za bouřky, tak vám hrozí opravdu enormní nebezpečí.

Za bouřky je pak nebezpečné mít u sebe kovové předměty. Takže je potřeba dávat pozor i na to, aby deštník neměl kovovou špičku. Další co přitahuje blesky, jsou elektrické přístroje, takže i mobilní telefony.

Jak se počítá vzdálenost bouřky?

Bouřka je nebezpečná do vzdálenosti tří kilometrů. V bezpečí byste měli zůstat do doby, než se vzdálí na alespoň deset kilometrů. Lze to spočítat. Nejprve totiž vidíte blesk a až poté zahřmí. Počet vteřin mezi bleskem a hromem indikuje počet kilometrů.

 

napsala Zuzana Zelenková

Ilustrační foto: pixabay.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

klukjeden
27.6.2020 16:26

...hmmm...rychlost zvuku je rychlost, jakou se zvukové vlny šíří prostředím. Často se tímto pojmem myslí rychlost zvuku ve vzduchu, která závisí na atmosférických podmínkách. Největší vliv na její hodnotu má teplota vzduchu. Při teplotě 20 °C je rychlost zvuku v suchém vzduchu 343 m/s, tj. 1235 km/h...takže bych vnímal že kilometr je cca tři sekundy...

normální chlap
27.6.2020 20:49

To s kovovými předměty není až tak úplně pravda. Ty, které moc nepřesahují obrys těla nevadí resp. blesk "nepřitahují", jen by mohly při zásahu bleskem situaci zhoršit, třeba v telefonu vybouchnout baterie, ale to už je zpravidla jedno. Nebezpečné jsou jen kovové hroty, jako třeba ten deštník. // Nejlepší je schovat se do auta, opřít se o sedačku a složit ruce do klína :-) Když do auta (i jedoucího) praští blesk, může jej sice zvenku poškodit, ale dovnitř se nedostane. // A tu chybu s rychlostí zvuku si prosím opravte.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip