Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Vychází kniha o rodině Milady Horákové. Jde o nezveřejněné vzpomínky

Vychází kniha o rodině Milady Horákové. Jde o nezveřejněné vzpomínky

25.6.2020 - redakce Babinet.cz

Jdu s hlavou vztyčenou. Slavná slova Milady Horákové napsaná v posledním dopisu adresovaném svým nejbližším, jsou titulem nové knihy publicisty Daniela Anýže věnované neobyčejnému životu rodiny české právničky a političky zavražděné komunistickým režimem v roce 1950.  Čtivá a napínavá kniha vychází v předvečer 70. výročí smrti Milady Horákové, 26. června, v Nakladatelství ZEĎ. Čtenářům poprvé předkládá ucelený příběh její rodiny – statečných lidí, kteří platili za to, že se odmítali smířit se zlem a nesvobodou. To platí i o dceři Milady Horákové Janě Kánské, která se kvůli dvěma totalitním režimům musela obejít bez rodičů. Vlastní domov našla až jako dospělá žena ve Spojených státech, kde se jí podařilo založit rodinu.

V mimořádně otevřených osobních rozhovorech se dcera doktorky Horákové Jana Kánská svěřila autorovi s pozoruhodnými detaily, které má více než 70 let stále před očima. Třeba když vzpomíná na poslední setkání s maminkou pár hodin před popravou, které ona i teta se strýcem proplakali, zatímco odsouzená Milada jim dodávala odvahu. Nebo když rekapituluje osudy své rodiny, jejíž členové byli komunistickým režimem systematicky pronásledováni a trestáni. „Nemohla studovat a jakékoliv vážnější známosti se vytratily, když jim oznámila, čí je dcerou, ” upozorňuje například Daniel Anýž, který se s Janou Kánskou seznámil ve Washingtonu, kde působil jako zahraniční zpravodaj. „V dochovaných materiálech StB jsem pak dohledal, jak komunistická tajná policie Janě a její tetě Věře, u které Jana žila, vyhrožovala vězením. Ony při tom proti režimu nic nepodnikaly, komunisté jim ale nedali pokoj,“ prozrazuje autor knihy.

Zápisky manžela Bohuslava

Čtenáře v knize čekají i doposud nezveřejněné strojopisné vzpomínky Bohuslava Horáka, manžela Milady Horákové a Janina otce. Ten byl za první republiky známým a respektovaným novinářem s vlastním, velmi populárním rozhlasovým pořadem. „Bohuslav zachytil, jak mu komunisté znemožnili návrat do Českého rozhlasu, kde byl dřív programovým ředitelem, jak se převlékaly kabáty, jak přístup k dobrým místům, ke kariéře, korumpoval jeho bývalé kolegy a známé. A jak nemilosrdně se k Miladě Horákové zachovaly její kolegyně z ženského hnutí. Nebyla komunistka, proto byla ‘zrádkyně’ – a proto musela zemřít,” říká k očekávané novince Daniel Anýž.

Po emigraci do Německa a poté do USA pracoval Bohumil Horák pro exilovou zpravodajskou skupinu generála Františka Moravce. Snažil se kontaktovat rodinu v Praze, několik agentů chodců mělo dokonce hned několikrát za úkol převést Janu přes hranici. Proč se tak ale nestalo? Jak žila dcera popravené političky v komunistickém Československu? Jak vypadalo shledání otce a dcery po osmnácti letech odloučení? A jak dnes osmasedmdesátiletá, stále vitální Jana Kánská vzpomíná na svou maminku, tatínka a na pár let, které prožili svobodně a dohromady jako rodina? I na tyto otázky kniha Daniela Anýže Jdu s hlavou vztyčenou odpovídá a je tak zároveň silným svědectvím o 20. století s apelem k současnosti.

Zlo a lež nelze přehlížet

„Přijde mi neuvěřitelné, ale zároveň hrozně nebezpečné, že současní komunisté znovu a stále silněji svůj zločinný, krvavý režim 50. let, obhajují. Se vzrůstající drzostí lžou o kruté, zlé podstatě své ideologie, a dokonce už zpochybňují i osobnost Milady Horákové. Doufám, věřím, že kniha české veřejnosti připomene, že zlo nelze přehlížet, že je potřeba na zlo ukázat. Bránit to, za co proti dvěma totalitám bojovali manželé Milada a Bohuslav Horákovi. Demokracii a svobodu,” uzavírá Daniel Anýž.

PODCAST: Šárka Málková se ptala Daniela Anýže, jak vznikala kniha o rodině Milady Horákové

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz