Babinet.cz  /  Tajemno  /  Viděl český sochař UFO? A jsme skutečně navštěvováni bytostmi odjinud?

Viděl český sochař UFO? A jsme skutečně navštěvováni bytostmi odjinud?

25.6.2020 - redakce Babinet.cz

Čertovy hlavy, nacházející se nad obcí Želízy ve Středočeském kraji, jsem poprvé navštívil snad ještě jako dítě se školním výletem. Jsou totiž vděčným turistickým cílem. Málokdo však zřejmě tuší, že s nimi souvisejí i velmi zajímavé záhady…

Toto unikátní dílo vytesané do skalního reliéfu vytvořil sochař Václav Levý, který původně pracoval v blízkém libochovickém zámku jako kuchař, avšak později se proslavil jako významný český sochař 19. století. Jeho díla se nacházejí například i v chrámu sv. Víta v Praze na Pražském hradě. Později pracoval také v Římě a po svém návratu do Prahy se stal učitelem známého sochaře Josefa Václava Myslbeka. Levý zemřel roku 1870 v Praze.

Proč se ale Václav Levý vlastně rozhodl zhotovit tyto devět metrů vysoké, démonicky se šklebící obličeje? Sochař se prý často toulal v okolí zámku a obdivoval zdejší přírodní scenerie. Jednoho dne však na své vycházce zažil cosi nepochopitelného. Dnes bychom řekli, že viděl UFO, tedy neidentifikovaný létající předmět. Když pohlédl k nebi, uviděl zvláštní záři a jakési ohnivé světlo.

Sám Václav Levý o této zkušenosti vypráví: ,,Viděl jsem kola, která se otáčela, u nich jakési postavy olbřímí, kteréž diskutovaly a ukazovaly směrem do oudolí a tak obludné byly, že nejlépe bude je do skal vtesati, než jejich tvary zapomenu.“

Tak tedy začala práce na tomto unikátním díle, na kterém Levý pracoval v letech 1841 - 1846 jen za pomoci sekyrky a malého krumpáče. Zajímavé je, že zorničky těchto postav mají tvar šesticípé hvězdy. Skutečně sochař viděl mimozemšťany - nebo snad dokonce samotné ďábly? Na místo se sochař vracel a v následujících letech vytvořil ve skalách mnoho dalších reliéfů a kamenných postav. Můžeme zmínit například blanické rytíře. Zda Levý během svých poměrně častých návštěv skal prožil ještě nějaké další tajemné události, není zaznamenáno.

Že se vše neodehrávalo jen v autorově fantazii může podpořit i fakt, že v Pražských novinách ze dne 3. 1. 1897 byl zveřejněn popis velmi podobného objektu, který byl zaznamenán již v roce 1619. V textu stojí: Léta tohoto 1619, v úterý před sv. Vítem ve vsi Odranci okolo hodiny nešporní, spatřen jest velký a hrozný div na obloze nebeské. Předně ukázalo se neveliké mračno jako stůl velké nebo jako mlejnské kolo.

Záznamy o pozorování čehosi nevysvětlitelného pak můžeme najít i v dávnější historii. Například v díle Kanovníka vyšehradského z 12. století čteme: 8. října roku 1130, jednu chvíli, totiž při západu slunce, bylo vidět jakousi obludu, jak letí přes celé Čechy, i přes mnoho jiných míst.

Rovněž nad kopcem Ortel na Českolipsku, kde se v minulosti mimo jiné nacházelo i popraviště, se již od dob středověku objevovala podivná světla a k paranormálním zážitkům, jako je například nepochopitelné bloudění, zde dochází do dnešních dnů.

Takových a podobných záznamů najdeme samozřejmě více, a tak je jisté, že tyto nevysvětlitelné jevy se nevyhýbají ani naší zemi. Otázkou je, co nebo kdo nás navštěvuje... A máme se těchto jevů obávat?

 

Napsal Petr Matura

Foto: Wikimedia, Pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

malickasu
25.6.2020 18:19

zase výborné tajemno, díky

abrakagabra
30.6.2020 22:40

pěkný článek

gabma
6.7.2020 10:37

no to musely být ale ošklivé potvory, jestli takhle nějak vypadaly

Vložit komentář

Další články tajemna

Náš tip