Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Nevyhazujte sáčky silikonového gelu z krabic od bot. Jsou úžasným pomocníkem v domácnosti

Nevyhazujte sáčky silikonového gelu z krabic od bot. Jsou úžasným pomocníkem v domácnosti

25.6.2020 - redakce Babinet.cz

Malé sáčky, které si domů většinou přinesete s novou obuví, mají velice užitečnou vlastnost. Spolehlivě pohlcují vlhkost. Škála využití těchto sáčků je proto velmi široká. Hodí se všude tam, kde se potýkáme s vlhkostí. Sáčky jsou naplněny kuličkami oxidu křemičitého, který má vysoce absorpční schopnost. Tyto sáčky jsou vám možná známější jako silikagel. K čemu se vám doma budou hodit?

Jak sáčky využít (nejen) v domácnosti

I přesto, že se na obalu vždy uvádí, že obsah sáčku není určen ke konzumaci, silikagel není toxický. Můžete tak tyto sáčky uložit i do spíže k rýži, či k luštěninám. S čím dalším vám sáčky umí pomoci?

  • Skříň s ručníky

Když tyto malé zázračné sáčky vložíte do skříně s ručníky, je mnohem menší šance, že osušky časem zatuchnou. Totéž platí pro sezónní oblečení. Sáčky v úložném prostoru brání hromadění vlhkosti.

  • Čelní sklo v autě

Umístěte několik sáčku co nejblíže přednímu oknu a zamezte tak jeho mlžení. Zajistěte však, aby sáčky nikam nezapadly. Zamlžené okno se vás už týkat nebude.

  • Utopený telefon

Pokud vám telefon spadne do vody, první pomocí jsou právě tyto sáčky pohlcující vlhkost. Uložte telefon do krabice s těmito sáčky a telefon takto na první dobrou vysušte.

  • Staré fotografie

Tyto sáčky s oxidem křemičitým zachrání i fotografie. Fotky časem blednou, ale když k nim přidáte tyto sáčky, perfektní stav fotografie by se měl uchovat.

  • Žiletky

Žiletky bleskurychlým tempem tupíme často i tím, že je necháváme na vaně, nebo ve sprchovém koutě. Když se naučíte svou žiletku ukládat do plastové krabičky, ve které jsou tyto sáčky, prodloužíte životnost ostří.

  • Rychleji suché plavky

Teď v létě se vám tyto sáčky obzvláště hodí. Když mokré plavky uložíte k těmto sáčkům, budou suché podstatně rychleji.

 

Napsala Bára Klímová

Ilustrační foto: retete-usoare.info

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

normální chlap
25.6.2020 12:39

Šmarjá, autorko, proveďte pár výpočtů, než pošlete tyhle hoaxy zpátky do světa. Obvyklý dvacetigramový sáček absorbuje asi 4 g vody, což odpovídá snížení vlhkosti v jednom metru krychlovém vzduch ze 70 % (mírně zvýšená vlhkost) na 50 % (vlhkost, ve které už neplesniví ručníky a nereziví železo). Čili v uzavřeném prostoru ano, ale volně ložené ve skříni (kam pořád proudí čerstvý vzduch), neřkuli v autě jsou téměř k ničemu. Druhá věc je, že sáčky vyndané z balení koupeného zboží už jsou vyčerpané, nasáklé vzdušnou vlhkostí a tudíž už vzduch dál nevysušují. Před dalším použitím je nutné silikagel vysušit. Na to je dobrý jeden laboratorní trik - dejte je na dvě minuty do mikrovlnky :-)

Bára Klímová
26.6.2020 13:21

Hezký den, normální chlape. Díky za reakci. Ale, já Vám nevím :D U článku o dlouhých řasách jste ženám radil, aby se staly žirafami.

normální chlap
26.6.2020 14:00

S dlouhými řasami a žirafou je to o subjektivním vnímání, proto je myslím žertovná nadsázka možná a já pořád rád žertuju. Ale tohle (a podobné věci na bázi chemie či fyziky) se po mně dají snadno zkontrolovat a přepočítat, proto vždy uvádím použitá čísla a kdyby to byl vědečtěji zaměřený článek, uvedl bych samozřejmě i odkazy. Pro ověření navrhuji použit tzv. indikátorový silikagel (levně v každých laboratorních potřebách), který změní barvu když se jeho sušicí schopnost vyčerpá. Na něm bude krásně vidět, že třeba v hermetickém plastovém boxu s fotografiemi vydrží někoik týdnů i měsíců než zrůžoví a stane se neúčinným, zatímco třeba v autě už po pár dnech (a celou tu dobu bude pohlcovat vlhkost po miligramech, čili pomalu a neznatelně). Ne, že by to vůbec nešlo takhle sušit auta, podobné technologie se používají v leteckém průmyslu, ale tam se sype silikagel po metrácích a denně se vyměňuje (pokud není možné použít standardní průmyslový elektrický odvlhčovač).

normální chlap
26.6.2020 14:07

Mimochodem, žirafa má opravdu hodně dlouhé řasy https://c8.alamy.com/comp/A9TR83/young-cute-giraffe-A9TR83.jpg :-)

Bára Klímová
26.6.2020 16:00

To víte, že má opravdu hodně dlouhé řasy. Proto jí je závidím a tehdy mě Vaše zapamatovatelná poznámka pobavila :) Celkově mám ten Váš laskavý humor ráda.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip