Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak odpudit vosy. Použijte pár osvědčených triků

Jak odpudit vosy. Použijte pár osvědčených triků

17.6.2020 - redakce Babinet.cz

Léto je sice nádherné období, ale když vám permanentní společnost dělají otravné vosy, není to najednou nic moc. Popíjení drinku a relax se rázem promění v neustálé plácání, máchání rukama a rychlý úprk z exteriérů do domu. Vosí bodnutí totiž není nic, o co by člověk stál.

Dvě zabijete a dalších osm se ani ne do minuty objeví. Vosy si prostě nedají říct a v jednom kuse pokouší vaši trpělivost. Ale za všechno nemohou jen vosy. Dost často jsme na vině my lidé. Dráždíme je. Víte jak?

 • Pestré a barevné oblečení, které k létu neodmyslitelně patří, dokáže vosy báječně rozparádit. Vosy si ho snadno spletou s ovocem a podle oho se také náležitě chovají.
 • Sladké a těžké parfémy na ně působí jako magnet.
 • Opalovací krémy, které zanechávají výraznou vůni, jsou pro vosy také stoprocentním lákadlem.
 • Možná se budete divit, ale pozvánkou jsou také některé repelenty s nevhodnou vůní.
 • To samé platí pro šampony a kondicionéry. Na léto se vždy snažte používat spíše méně aromatické vlasové přípravky.
 • Ovocné šťávy a limonády bez víčka, jsou pro vosy jasným cílem.
 • Ani rychlými pohyby si moc nepomůžete. Naopak. Zběsilé šermování rukama je pro vosy signálem, že mají zaútočit a začít s agresivními nálety.

Jak si můžete účinně pomoci doma?

Naštěstí i v případě otravných vos existuje pár spolehlivých triků, které s nimi zatočí.

 • Po stromech zavěste plechovky s pivem. Nemusíte jim ho samozřejmě servírovat celé. Stačí trocha piva na dně. Vůně piva přiláká jen vosy, včelky ne. Pivachtivé vosy nalezou do plechovky, ale ven už ne. Utopí se totiž v pivu. A dobře jim tak.
 • Do větší a nejlépe široké misky, nastrouhejte citronovou kůru. Přihoďte hřebíček a pro jistotu ještě pepř. Důkladně promíchejte a postavte několik takových misek na stůl. Taková směs a vůně je vosám silně nesympatická.
 • Totéž můžete udělat se směsí chili koření a kapkou citronového esenciálního oleje. Ani tahle variace vosám vůbec nevoní.
 • Skvělou službu odvádí každé léto také ocet, nebo kyselina octová. Pokud sedíte např. pod pergolou, do každého rohu a nejlépe také po obvodu pergolové podlahy, aplikujte ocet, nebo kyselinu octovou. Vůni octa vosy naprosto nesnáší. Uzamknete se tak do nedobytného octového úkrytu a vosám se k vám opravdu ani trošku nebude chtít.
 • Mističky ještě jednou. Tentokrát se směsí prolisovaného česneku a vody. Namíchejte hutnější pastu a mistička zase rozestavte podle potřeby.
 • Vosám můžete nabídnout také falešné pití. To znamená, že skleničku naplníte pořádně sladkým nápojem a dáte ji bokem. Vy si tak v klidu popíjíte vlastní pitíčka a vosy se napájí jinde. Tento způsob ale není úplně fér vůči ostatním bzíkům. Společně s vosami do pití nalákáte i mírumilovné včely.

Na který tip vsadíte toto léto vy? Vynechali jsme nějaký perfektní fígl? Poraďte nám v komentářích.

Napsala Bára Klímová

Ilustrační foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Větrník
20.6.2020 23:57

Paní Barbaro Klímová, to by to u nás vypadalo, všude něco pověšeno. Tak na vosy ne. Jestli máte zvýšený výskyt vos, je na vině jejich blízké papírové hnízdo, tvaru koule, které si lepí ze svých slin. Na hnízdo navlečeme igelitový pytel, utrhneme z místa a zavážeme, následně vhodíme do kamen. Pokud vosy vyletují z otvoru, použijeme vysavač, který má sáčky. Držíme trubici zapnutého vysavače u otvoru, dokud vyletují vosy. Až už žádná není, vyjmeme opatrně sáček z vysavače, přeložíme jeho vstup, vhodíme do kamen a je vymalováno.

Bára Klímová
24.8.2020 20:14

Jsem Barbora :) Ale za návod moc děkuju. Zní to jako dost spolehlivá likvidace.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip