Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak na správné čištění dětských zoubků?

Jak na správné čištění dětských zoubků?

12.6.2020 - redakce Babinet.cz

Už když se vyklube první zoubek, je potřeba začít s čištěním. Jaký vybrat kartáček? Používat pastu nebo ne? A kdy jí poprvé k zubaři? To jsou asi otázky, které si klademe každá.

Jako první se v ústech vaší ratolesti objeví dolní řezáky. Bývá to mezi šestým a osmým měsícem. Může to být ale i později. Na pozoru se mějte pouze v případě, že se zuby nevyklubou do dvou let. Už během růstu zoubků můžete dětem ulevit masírováním dásní. K tomu můžete navlékací silikonový kartáček na prst, případně i klasický kartáček s co nejmenší hlavičkou. Dásním ulevují také různá chladivá kousátka nebo gely, které sníží citlivost místa, ze kterého zoubky rostou.

První zubní kartáček

Jakmile se první zoubek objeví, je načase začít s čištěním zoubků. Kartáček by měl mít co nejmenší hlavičku a co nejjemnější vlákna. Použít můžete například Curaprox CuraKid anebo TePe Mini Extra Soft. Co nejdříve je pak potřeba zamezit usínání u prsu nebo s kojeneckou lahví. Obojí velmi škodí zoubkům, protože mateřské i umělé mléko obsahuje cukry. Brzy byste pak mohla bojovat se zvýšenou kazivostí zubů dítěte.

Aby si dítě zvyklo na čištění je potřeba ho k tomu vést od velmi brzkého věku. Pořídit raději kartáčky dva, aby mělo dítko svůj vlastní a skamarádilo se s ním. V pozdějším věku si může dítě nejdřív vyčistit zoubky samo a pak mu je vy přečistíte.

Je potřeba používat zubní pastu?

U dětí do tří let můžete čistit zuby bez zubní pasty.  Zubní pasta je vhodná pro posílení zubní skloviny, někdy i pro ozvláštnění zubní hygieny. Pokud chcete používat pastu už od prvních zoubků, volte takovou, která neobsahuje fluoridy a má nejlépe s přírodním složením. Od tří let už můžete přejít na pastu s fluoridy, ale hlídejte jejich množství. Pro takhle malé děti jsou vhodné pasty obsahující maximálně 500 ppm fluoridů.

Kdy je třeba jít na první prohlídku k zubaři?

První zoubek je nejen signál k čištění, ale také návštěvě zubního lékaře. U malých dětí nejde ani tak o prohlídku zdraví úst a zubů, ale o to, aby si dítě zvyklo na prostředí ordinace. Je důležité, aby nemělo strach z cizího člověka, který mu bude sahat do úst.

Autor: www.nazuby.cz, Andrea Ivaničová

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip