Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Výlety po středních Čechách podle operní pěvkyně Andrey Kalivodové

Výlety po středních Čechách podle operní pěvkyně Andrey Kalivodové

12.6.2020 - redakce Babinet.cz

Slavná česká operní pěvkyně Andrea Kalivodová žije již několik let ve Středočeském kraji, který si zamilovala a kde je šťastná. Podle doporučení této jedinečné pěvkyně jsme sestavili tipy na výlety po místech, které jsou jejímu srdci nejbližší.

obr. Jílové u Prahy

Nejlepším způsobem, jak inspirovat krajany k poznávání naší krásné země, je sdílení tipů a zkušeností lidí, kteří v daném místě žijí a jimž je zdejší krajina blízká. Andrea Kalivodová bydlí ve středních Čechách se svojí rodinou, s níž často podniká výlety po okolí. Od shonu a stresu si nejlépe odpočne tak, že se vydá do přírody, na pěší nebo cyklistický výlet. Mezi lokality, které jsou podle ní jako stvořené k dlouhým procházkám s dětmi a poklidným projížďkám na kole, se řadí lesy a louky kolem Jílového u Prahy.

obr. Karlštejn

„Když mám volno, tak trávím nejvíce času právě doma, tedy ve středních Čechách. S rodinou jezdíme na naše oblíbená místa, jako je park v Průhonicích, Kunratický les nebo úžasný Karlštejn. Snažím se dětem ukázat, že v kraji, ve kterém žijeme, je hodně krásných míst, a že ke štěstí stačí společně strávený den na čerstvém vzduchu. Často se vypravíme provětrat se do lesů kolem Jílového nebo do Luk pod Medníkem, někdy dokonce až k magické řece Sázavě nebo obci Žampach,“ svěřila se Andrea Kalivodová.

obr. Viadukt Žampach

Jílové u Prahy, které vzniklo sloučením hornických osad a jehož počátky jsou úzce spojeny s dolováním zlata, bylo povýšeno na město královské císařem Karel IV. Tedy i toto město je úžasnou turistickou destinací s bohatou a pestrou historií. Nachází se zde muzeum, kde se návštěvníci seznámí s vývojem těžby zlata a dějinami města. Naproti němu stojí kostel sv. Vojtěcha, jehož interiér se objevil v oscarovém snímku Amadeus Miloše Formana. Dalším filmem, který se v Jílovém natáčel, je drama z roku 1990 Tichá bolest režiséra Martina Hollého ml. V jedné ze scén, jehož děj se odehrává v padesátých let minulého století, můžete poznat právě jílovské nádraží.

Obr. Český Šternberk

Nedaleko Jílového se v jemně zvlněné krajině mezi kopci porostlými listnatými stromy klene význačná industriální pamětihodnost – železniční viadukt Žampach. Tato velkolepá stavba patří k nejvyšším železničním mostům v České republice a budovala se mezi léty 1898–1899. Most je součástí opěvované trati Posázavský pacifik, rovněž turisticky atraktivní destinace. Návštěvníci tu prostřednictvím projížděk starobylým parním vlakem zažijí atmosféru první republiky. Milovníci turistiky a zábavného vzdělávání ocení možnost projít si Posázavskou naučnou stezku sestávající z informačních tabulí věnovaných poznatkům o zdejší přírodě, řece Sázavě, vodáctví, trampingu a výše zmíněné proslulé trati.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip