Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Výluh z kostivalu a kopřiv zbaví vaše květiny mšic i svilušek

Výluh z kostivalu a kopřiv zbaví vaše květiny mšic i svilušek

11.6.2020 - redakce Babinet.cz

Všechny rostliny s novými listy a výhony, a hlavně nové výsadby a mladé rostlinky škůdce přímo přitahují, proto je třeba je pečlivě sledovat a v případě napadení ihned postříkat. Na zahradě jsou za největší škůdce považovány mšice.

Mšice bývají přisáté hlavně na rubu listů, které bývají přímo poseté těmito zelenými nebo černými malými potvůrkami, které sají a sají. Rostliny pak chřadnou a nerostou. Pokud objevíte v paždí listů bílé chomáčky, znamená to, že rostlina je napadena dalšími nebezpečnými škůdci, kterými jsou červci a vlnatky. Pavučinka signalizuje svilušku. Také molice jsou poměrně úporný škodlivý hmyz, protože napadají a vysávají rostliny ve sklenících a bytech.

Jsou některé rostliny, na které škůdci „nejdou“

Bylinky naštěstí pro své aroma nejsou většinou příliš napadány škůdci. Výjimkou jsou mšice, které škodí během celé vegetace a některé bylinky přímo milují, např. kopr nebo libeček a nepohrdnou ani mátou.

Jak se co nejúčinněji škůdců zbavit

Preventivní ochrana spočívá zejména v pravidelné kontrole rostlin. Nejznámějším přírodním nepřítelem mšic jsou bezesporu larvy slunéčka sedmitečného.

Jde to i bez chemie

Zdravotní stav zahradních rostlin je možné příznivě ovlivnit za pomoci některých bylin. Například levandule vysázená na okraj záhonů s růžemi odpuzuje mšice.

Mšic se můžete zbavit výluhem z kostivalu a kopřiv. Výluh se připravuje tak, že se asi 200 g zelené hmoty zalije 2 litry studené vody a nechá 24 hodin louhovat. Přecezeným neředěným výluhem se postřikují rostliny napadené mšicemi.

Kdy musíme rostliny ošetřit

Ihned při prvním výskytu škůdců je nutné zasáhnout a postříkat je. Ošetření je dobré provádět za bezvětří, časně ráno nebo večer, nikdy za deště nebo naopak za plného slunce. Rostliny je nutné důkladně postříkat i na rubu listů, a to zejména při výskytu molic, protože se zdržují ve všech vývojových stádiích na spodní straně listů. Postřik je nejlépe provádět brzy ráno nebo večer, kdy jsou molice nejméně aktivní a sedí na listech.

Jak často musím postřik opakovat

Postřik je třeba opakovat, jakmile se škůdci znovu objeví. Toto se týká zejména mšic, které rostliny nejvíce napadají, škodí během celé vegetace, mívají i několik generací. Rostliny napadené mšicemi se snadno poznají podle zkroucených listů a vrcholů rostlin.

 

Ilustrační foto: pixabay.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip