Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Častá únava a bledost může souviset s nedostatkem hemoglobinu

Častá únava a bledost může souviset s nedostatkem hemoglobinu

10.6.2020 - redakce Babinet.cz

jste bledí a často unavení? Jednou z příčin dlouhodobé únavy může být nedostatek červeného krevního barviva – hemoglobinu. Ten zodpovídá za přenos kyslíku ke všem buňkám v organizmu. Pokud je ho nedostatek, buňky začnou trpět nedostatkem kyslíku, začínají se vlastně „dusit“.

Nejnáchylnější k nedostatku kyslíku jsou buňky nervové, zejména mozek snižuje svoji výkonnost, rychleji se unaví, objevují se bolesti hlavy a celková nevýkonnost organizmu. K příznakům také patří nechutenství, zácpa nebo průjem a také hubnutí. Chudokrevní jsou nezřídka sužováni opakovanými infekcemi a špatně se jim hojí rány.

Proti těmto příčinám únavy lze bojovat několika způsoby. Jednou z možností je změna životního rytmu, dostatečný spánek a vyvarování se stresu, ideálně v kombinaci s dodržováním zásad zdravé výživy.

Důležité je zvýšení příjmu železa prostřednictvím stravy, protože železo je základní součástí hemoglobinu. Doporučuje se přijmout asi 2 mg železa denně.

Mezi potraviny bohaté na železo patří: špenát, ovesné vločky, červená řepa, rajčatové pyré, švestková šťáva, kachní maso, hovězí maso, zvířecí vnitřnosti (játra, srdce), chobotnice, mořské lastury a mušle, čočka, fazole, vajíčka a mléko.

Doplňujte také vitamín B6, který naleznete v cizrně, tuňáku, lososu nebo banánech.

Pro tvorbu červených krvinek je samozřejmě doporučovaný i pohyb. Pro tento účel pomohou dokonce i méně náročná cvičení, jako jsou chůze, plavání, tanec, cyklistika či lehký běh.

zdroj foto: news-medical.net

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu