Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Odolné pokojové rostliny, které nejsou náročné na péči

Odolné pokojové rostliny, které nejsou náročné na péči

8.6.2020 - redakce Babinet.cz

Patříte mezi milovníky rostlin, ale většinou vám doma moc dlouho nevydrží? O každou rostlinu se musí starat jinak, avšak ne každý má tu trpělivost. Přinášíme vám tipy na pokojové rostliny, které nejsou náročné na péči.

Tyto květiny jsou ideální jak pro začátečníky, tak pro pěstitele, kteří nemají tolik volného času. Mezi nenáročné pokojové květiny patří druhy, které mají nízké nároky na zálivku, hnojiva a vůbec jakoukoli péči. Ovšem i tyto druhy mohou mít konkrétní nároky na teplotu, vzdušnou vlhkost, průvan a osvětlení. Zkrátka rostliny bez jakýchkoliv nároků neexistují, jsou jen náročnější a méně náročné. Jiné rostliny vyžadují přímé sluneční světlo, jiné tmavší místo a světlo rozptýlené. Konkrétní nároky některých rostlin lze vyřešit i péčí automatickou, například samozavlažovacími květináči, které se od těch běžných liší nádobou na vodu, knoty a měrkou, která kontroluje stav zásobní vody.

Netík

Máte doma pokoj, do kterého vám nejde dostatek světla, přesto si ho chcete ozdobit nějakou tou rostlinou?  Netík je okrasná kapradina, která má ráda přítmí. V zimě stačí jen hlídat, aby neměla vyschlou půdu, zatímco v létě ji dopřejeme dostatek zálivky, avšak nikdy rostlinu nepřelévejte. Má ráda vlhkost, takže podle možností jí dopřejte občasné rosení rozprašovačem. Jednou za čas je třeba obrat kapradinu od suchého listí.

Břečťan popínavý

Kdo by neznal známou květinu, která se umístí do závěsného květináče, z něhož splývavě roste dolů. Můžete využít i poličky a skříně, kde si vystačíte i s klasickým květináčem. Břečťan má rád prostor s rozptýleným světlem, proto ho umístěte dál od přímých slunečních paprsků. Je třeba hlídat vlhkost půdy. Vždy by měla být mokrá. V létě se zalévá málo, ale často, aby půda byla stále vlhká. Břečťan si také potrpí na vlhkost vzduchu, proto může využít různé zvlhčovače nebo rosení rozprašovače. Pokud budete rostlinu pravidelně zaštipovat, rychle se rozvětví a bohatě rozkošatí.

Aloe vera

Patří do nenáročných sukulentních rostlin, které nevyžadují mnoho péče. Jelikož se jedná původem o pouštní rostlinu, je zvyklá na sucha. Vydrží i několik dní bez zalévání. Má ráda sluneční paprsky, proto by se měla umístit na velmi světlé místo, nejlépe na jih. Avšak během léta si dávejte pozor na odpolední sluneční paprsky, kdy jsou nejintenzivnější. Na tu chvíli ji umístěte na stinné místo. Aloe vera má navíc mnoho léčivých účinků.

Kulkas zamiolistý

Jedná se o sukulentní a trvalou rostlinu, která se v poslední době stala velmi oblíbenou. Ačkoliv je původ rostliny exotický, péče je naprosto snadná. Kulkas umístěte do prostoru s rozptýleným světlem. Nemá rád tmu a přímé sluneční paprsky. Sukulentní rostliny nepotřebují mnoho zálivky, jsou poměrně zvyklé na sucho. Rostlinu zalévejte mírně, nikdy ji nepřelejte. S další zálivkou vyčkejte, až bude půda opět suchá. Vychází to přibližně po týdnu. Pro kulkas zvolte široký květináč, protože v půdě vytváří velké hlízy, které by vám mohli květináč zcela zničit.

Fíkus

Fíkusy jsou velmi odolné rostliny, které taktéž nepotřebují mnoho péče. Fíkusy mají mnoho druhů zbarvení a velikostí lístků, od zelené až po různobarevné. Nebojte se, že vám doma vyroste strom. Dnes naleznete mnoho vyšlechtěných pokojových rostlin fíkusu. Pro fíkus je klíčový hluboký květináč, aby se mohl dobře zakořenit. Miluje světlé prostory s trochou mírného slunce a běžnou pokojovou teplotu, avšak průvan nesnesou. Zalévání probíhá až vždy po vyschnutí půdy, přemokření jim vyloženě vadí.

 

Napsala Michaela Procházková

Ilustrační foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip