Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Zahradničení snižuje množství stresového hormonu v krvi

Zahradničení snižuje množství stresového hormonu v krvi

4.6.2020 - redakce Babinet.cz

V reakci na náš uspěchaný svět dnes dochází k rozmachu trendu návratu k přírodě. Zahradničení je relaxací a inspirací a dodává vám pocit svobody a vnitřního klidu. Pomáhá vám najít spojení se svým přirozeným prostředím i se sebou samými. A teď je na čase co nejlépe využít poslední týdny zahrádkářské sezóny a zasadit kvetoucí cibuloviny!

Zpět ke kořenům

Věděli jste, že zahradničení je procvičování pozornosti? Zahrada vás nutí vnímat všemi smysly – a to vás ovlivňuje více, než si myslíte. Cítíte se spojeni se svou zahradou, jako byste byli její součástí. A když se dáte do práce a zaboříte ruce do hlíny, jste si více vědomi sami sebe. Není divu, že se tomu někdy říká „uzemnění“. Na zahradě máte také možnost zpomalit a více vnímat život. Sázení kvetoucích cibulovin vám pomůže naslouchat svému vnitřnímu hlasu.

Stresový hormon

Vědci prokázali, že osoby, které se věnují zahrádkářství, generují stejné mozkové vlny, jaké generují lidé při modlitbě nebo meditaci. Množství kortizolu (stresového hormonu) v krvi také klesá, když vyměníte telefon, tablet či počítačové hry za motyku nebo hrábě. Chcete méně stresu? Odložte ta digitální zařízení a vydejte se na zahrádku s kvetoucími cibulovinami.

Reflexe

Jak ale funguje meditace? Během poklidných zahrádkářských činností si uvědomíte metafory, odrážející váš život. Takové úvahy vám vlastně pomáhají objasnit věci, se kterými se potýkáte v každodenním životě. Tyto postřehy se během poklidného sázení kvetoucích cibulovin objevují jakoby z ničeho nic. Jakmile odvedete pozornost z mysli na tělo, budete si více uvědomovat, co se skutečně odehrává tady a teď.

Začínáme

Když se na sázení kvetoucích cibulovin budete dívat jako na způsob meditace, více se zapojíte do koloběhu života. Doslova se stanete součástí toto, co jste zasadili, zalévali a sklízeli. Využijte tedy zahrádkářskou sezónu naplno a zasaďte cibulky už letos na podzim. Tato opakovaná činnost otevře vaši mysl a dodá vám energetickou vzpruhu. Vybírejte si své kvetoucí cibuloviny pečlivě, sázejte je uvážlivě a pečujte o ně, jako byste se starali sami o sebe. A čeká vás ještě jedna odměna: na jaře nádherné květiny.

 

zdroj foto: iBulb

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip