Babinet.cz  /  Magazín  /  Pod lupou  /  Jak vysušit mobil. Může pomoct rýže?

Jak vysušit mobil. Může pomoct rýže?

31.5.2020 - redakce Babinet.cz

Mobilní telefony dnes neodmyslitelně patří do našich každodenních životů. Někdo jej pro jistotu nedává z ruky vůbec a někdo jiný si na něj nevzpomene, dokud někdo nezavolá. Ale nehoda není náhoda a může potkat úplně každého. Lépe řečeno může se to stát i vašemu telefonu.

Když telefon letí do dřezu, nebo rovnou do záchodu, co vás po jeho vytažení napadne? Otřít ho a běžet pro fén. V tom zmatku a úleku to vypadá jako nejlepší nápad. Jenže není.

Odborníci zásadně doporučují následující postup:

 • Než začnete experimentovat a šílet, telefon ze všeho nejdřív okamžitě vypněte. Pokud máte echt smůlu a telefon se potopí i se sluchátky, nebo nabíječkou, všechno odpojte.
 • Poté rychle vytáhněte baterii a další odnímatelné části. Jednoduše, vše co není k mobilu upevněno, pryč s tím. To platí i pro SIM kartu a microSD kartu.
 • Teď je na čase mobil vysušit papírovými utěrkami. Samotný mobil i vše ostatní důkladně otřete a nechte proschnout.
 • A nyní to hlavní. Žádný fén na hloubkové sušení nepoužívejte. Tento postup si úplně zakažte, byť je velmi lákavý a zdánlivě rychlý.

Machři na chytré, i na ty ne zrovna nejchytřejší telefony, fén v žádném případě nedoporučují. Podle nich nadělá tohle intenzivní teplo více škody, než užitku. Stejně jako od slunce rozpálený parapet, nebo dokonce nezapnutá, ale teplá trouba, ke které se prý přiznal nejeden vynalézavý zákazník.

 • Teď vás čeká zkouška trpělivosti. Musíte čekat 48 hodin. Rozložte telefon i jeho vnitřnosti třeba na čistou utěrku a nevšímejte si ho. Nenechte se svádět myšlenkou, která vám našeptává, abyste ho složili a zkusili, jestli funguje. Máte tak jedinečnou příležitost dopřát si ten luxus a požitek z elektronického detoxu.
 • Nyní přišel den D. Telefon složte dohromady a zkuste jej zapnout. Ovšem zatím bez simky a bez paměťovky.
 • Pokud se telefon normálně rozběhne, můžete tajně jásat. Hodinku počkejte, a pokud jede mobil i dál bez zjevných problémů, vložte do něj karty.
 • Když telefon nijak neprotestuje a víceméně šlape, pak se vám vyplatil ten pohotový proces v začátku. Mobil bude pravděpodobně fungovat. Zlobit ale může začít postupně a o něco dřív, než kdyby vám do vody nespadl.

A jak je to s tou rýží?

Rýže pohlcuje vlhkost, ano. Ale mobilní profesionál by vám rýži zřejmě neporadil. Když telefon, který utrpěl mokrou nehodu, uzavřete do krabice s rýží, efekt nebude nijak mimořádný. Pokud pak telefon bude normálně fungovat, bude to nejspíš opět zásluha toho, že jste telefon vypnuli a rozebrali včas.

Minitipy závěrem

 • Naučte se všechna data zálohovat. Nepřijdete tak v případě nehody o všechny cenné momenty v podobě videií, či fotografií a také o kontakty.
 • Pokud se vám podaří telefon utopit v kávě, nebo pivu, doporučuje se jej vypnout a opláchnout čistou vodou a pak postupovat přesně tak, jak už bylo řečeno (kdo by ale na tento způsob našel odvahu, že ano?).
 • Nic nezkazíte, když s telefonem tak jako tak navštívíte odborníka a požádáte o profi vyčištění.

A jak se vám podařilo zachránit svůj telefon?

Napsala Bára Klímová

Ilustrační foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip