Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Zakládáte zahradu? Její rozvržení se nesmí podcenit

Zakládáte zahradu? Její rozvržení se nesmí podcenit

28.5.2020 - redakce Babinet.cz

Plánování zahrady není nic snadné. Její rozvržení by mělo být uděláno pokud možno precizně a ne nahodile. Takže pokud se práv chystáte založit novou zahradu a přemýšlíte, kde budete co pěstovat.

To, že máme v hlavě nějakou představu je hezké, ale v případě, že zrovna nejsme zahradní architekti, může pak naše zahrádka vypadat jako paskvil. Případně naplánujeme určité rostliny v naprosto nevhodných místech. Přitom v zahrádce můžete pěstovat všechno, co se vám líbí a na co máte chuť a není to ani tak těžké. Chce to řídit se pár zásadami.

Plánování

Pozemek si nejprve precizně rozvrhněte. Zmapujte si ho a seznamte se také s přilehlým okolím. Vytiskněte si plánek a do toho kreslete a pište, co kam umístit.

Nový pozemek

Pokud jste na úplně novém pozemku, tak máte nespornou výhodu, že můžete začít opravdu od píky. Pokud jste totiž po někom „zdědili“ zahrádku v zahrádkářské kolinii, na které už jsou nějakým způsobem zasázené keře, stromy a další vytrvalé rostliny, budete to měnit jen stěží a na zahrádce necháte pot a slzy.

Vždycky je potřeba zohlednit zdroj vody a vylepšit také kvalitu půdy. Můžete si také nechat navézt ornici a krom toho i hnůj, ideálně koňský nebo kravský. Dále si pěkně určete místo pro terasu, na níž bude stát třeba gril, lavička a stolek.

Pokud máte děti, určitě nesmíte zapomenout na prostor pro ně. Oblíbená je houpačka nebo trampolína. Dávejte pozor, ať v okolí nejsou žádné předměty, na které by potomci mohli spadnout a ublížit si.

Kompost

Dobře také volte místo pro kompost, to by mělo být někde v odlehlejší části zahrady, kde nebude něco hyzdit. Navíc kompost může také trochu zapáchat, takže lepší bude, aby byl co nejdál od domu, ale zároveň aby také nevadil sousedům.

Pozor na světové strany

Pokud se to podaří, zkuste zohlednit také orientaci podle světových stran. Tím vyřešíte například stínění budov, poměr světla a stínu nebo směr převládajícího větru. Takže je opravdu důležité mít všechny tyto záležitosti detailně zmapované.

Ideální by bylo, aby vám na zahradu vsítilo slunce ze všech světových stran, ale to v řadě případů asi těžko nějakým způsobem zařídíte. Pak je důležité alespoň dobře vybírat před pronájmem nebo nákupem.

 

Napsala Zuzana Zelenková

Ilustrační foto:

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip