Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Zašedlost, vybledlé barvy, odolné skvrny? Levné babské rady na dokonale vyprané prádlo

Zašedlost, vybledlé barvy, odolné skvrny? Levné babské rady na dokonale vyprané prádlo

20.5.2020 - redakce Babinet.cz

Dneska už nemusíme prádlem třískat v řece o kamení, když ho chceme vyprat. Tenhle energický styl měl určitě něco do sebe, když se člověk chtěl třeba pořádně vyvztekat. Ale dnes máme vše kolem praní podstatně jednoduší. Koberec luxuje vysavač, nádobí myje manžel, nebo myčka a prádlo pere pračka. Ale co tomu praní jen chybí?

Bylo by úžasné, kdyby za vás někdo pravidelně prádlo roztřídil, do pračky naházel, zvolil správný program a vypral. Pak taky bezchybně vyprané prádlo vytáhl, pověsil a zase sundal, vyžehlil, poskládal a ještě ho poslal na své místo, tedy do skříně. Jediné, co by se týkalo vás, by bylo nosit ho, vonět, zářit a dělat vše pro to, aby vám to slušelo.

Tak takovou pračku zatím bohužel nikdo nevymyslel a ještě dlouho asi nevymyslí. K naší smůle. Ale co další problémy s prádlem? Zašedlost, vybledlé barvy, odolné skvrny?

Letité triky našich babiček

Účinnost praní lze podstatně zefektivnit, když víte, jak na to. Už při praní můžete elegantně řešit třeba zašedlost, nebo opravdu odolné skvrny od make-upu.

  • Když je tričko o tři čísla větší

Původní velikost oblečení se častým praním vytratila neznámo kam? Pomůže vám obyčejný kondicionér. Čím obyčejnější a tím pádem i levnější, tím lepší. Zhruba 100 ml kondicionéru smíchejte s vodou. Prádlo, které potřebujete srovnat do latě a vrátit do původní velikosti, před praním na půl hodiny do kondicionérové lázně namočte.

  • Skvrny od make-upu? Sáhněte po manželově pěně na holení.

Pokud jste zvyklá se denně líčit, pak to jistě sama znáte. Make-up ulpívá i na místech, na kterých byste to vůbec nečekaly. Nejde zdaleka jen o límce a výstřihy. Bude se vám hodit pěna na holení. Malé množství aplikujte na skvrnu a lehce rozetřete. Nechte chvíli působit a pak šup se skvrnou pod proud vlažné vody.  Až pak do pračky.

  • Acylpyrin prosím!

Ano, vážně. Když chcete zpátky své sněhobílé šaty, nebo se manžel pídí po těch běloskvoucích košilích, jakými kdysi bývaly, mrkněte do své domácí lékárny. Pak už stačí jen rozpustit 7 tabletek acylpyrinu v teplé vodě. Prádlo do směsi na pár hodin namočte a pak vyperte. Tramtadadá – prádlo je bílé, až oči přechází.

  • Hrnek octa? Šup tam s ním

Ovšem bez hrnku, že ano. Jediný hrnek octa spolehlivě zajistí prádlu syté barvy. Oblíbené barevné letní oblečení bude stále hýřit pestrými barvami.

  • Prádlo černočerně černé

Černá je tak sexy. Ale časem je z ní šedá myš. Tak to ne. Černá barva si zaslouží vyniknout. Proto k černému prádlu přidejte dva hrnky uvařené, černé a velmi silné kávy. Pak jen vyperte a užívejte si ten temný tón.

 

Napsala Bára Klímová

foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip