Babinet.cz  /  Magazín  /  Čtenářské příběhy  /  Natálie (32): Partner je přeléčený alkoholik. Přátelé ho ale k pití hecují

Natálie (32): Partner je přeléčený alkoholik. Přátelé ho ale k pití hecují

19.5.2020 - redakce Babinet.cz

Člověk, který má, nebo měl problémy s alkoholem, nikdy nebude úplně v pořádku. Nemůže se ze své závislosti zcela vyléčit. Alkoholik nikdy není vyléčený, je pouze abstinující. To je případ i mého partnera. Jsme spolu dvanáct let a před třemi lety začal mít veliké problémy s pitím. Proběhlo u něj několik neúspěšných pobytů v léčebně, které předčasně ukončil. Pár týdnů se vždycky držel, ale pak k alkoholu zase sklouznul. Stačila jedna sklenka a začaly se dít příšerné věci, když se s douškem alkoholu objevili partnerovi démoni. Po odchodech z léčebny pak vždycky střídavě pil, nepil a pořád tak dokola. Vše se radikálně změnilo k lepšímu, když jsem otěhotněla. Na miminko se velmi těší a je to pro něj silná motivace.

Já, i celá moje rodina mého partnera dobře známe. Když nepije, je naprosto úžasný člověk. Spolehlivý, hodný, pracovitý. Je to nejhodnější člověk jakého znám. Všichni tak za mnou vždycky stáli, když jsem partnera ani po několikátém selhání neopustila. Naopak. Snažíme se držet při sobě a společně to všechno zvládnout. V jeho přítomnosti například nikdy nepijeme. Nikdy mu nikdo nenabízí alkohol. Nikdo od nás, a stejně tak nikdo z jeho rodiny. Stejně tak jeho tatínek. Je mu velkou oporou. Partner má velké štěstí, že ho zaměstnává právě jeho tatínek a tak díkybohu nikdy nepřišel o práci. Doma je teď snadné udržovat suchou domácnost, když já jsem těhotná a partner abstinuje. Jsem v osmém měsíci a on se celou tu dobu alkoholu nedotknul. Ani jednou jedinkrát. Tak dlouho to nikdy nevydržel. A bez odborné pomoci už vůbec ne. S vidinou miminka jakoby se v něm probudila nezlomná vůle. Možná jsem naivní, ale věřím, že je to možné.

Co mě ale trápí, jsou jeho přátelé. To s nimi většinou znovu začal pít. Nejednou jsem byla přímo svědkem toho, jak partnera k pití schválně hecují. Když odmítne, vysmívají se mu. Shazují ho dokonce s tím, že je podpantoflák, protože si nechá pití zakazovat partnerkou. Partnera tyhle situace vždy rozruší a já trnu, jestli a kdy se napije. Už mockrát jsem ho prosila, aby si našel kvalitnější přátele. Takové, kteří to s ním myslí dobře, ale z jeho reakcí je znát, že není v takové kondici, aby opustil svoje známé tváře. Asi je považuje za jakousi pevnou půdu pod nohama, ale já se třesu strachy, kdykoliv se za ním zaklapnou dveře a on za povedenými přáteli odchází. Musím zaklepat, že se celou tu dobu těhotenství opravdu drží na suchu a věřím, že to zvládne i dál, ale když pak pročítám na internetu ty hrůzostrašné zkušenosti žen o tom, jak to jejich muži nakonec nedokázali, úsměv mi zamrzne. Kdyby se takhle držel i dál a opustil svou partu přátel, která mu hází klacky pod nohy, ke štěstí už by mi nic nechybělo.

Natálie, 32 let

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře. Jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna

Korektura textu Bára Klímová

Pokud se chcete i Vy podělit se svým příběhem, napište nám do redakce na bara.klimova@babinet.cz.

Ilustrační foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Damián
19.5.2020 15:12

Milá Natálie, Váš partner má velký problém s alkoholem. Můžu o tom vyprávět své. Žila jsem s tchánem 16 let ve společné domácnosti. Byl to alkoholik, neměl kamarády, koníčky, nic ho nebavilo, nikam nechodil. Ožil jen s láhví v ruce. Ať Váš partner zapomene na kamarády, ať se upne na svou rodinu. Já mu fandím a držím palce.

normální chlap
19.5.2020 21:13

To je dost těžké, chtít od chlapa aby se upnul na rodinu. Rodinné typy vídáme spíš tak na Prima Love :-) Pomozte mu najít hobby, které se provozuje v nealkoholické partě, třeba létání na padáku :-)

kolcava
19.5.2020 21:21

Natálie, vaši situaci vám nezávidím, když s notorickým alkoholikem čekáte dítě. Zásadní problém vašeho partnera je, že evidentně je slaboch. Velký slaboch. Jako silná osobnost by se vykašlal pochybné "kamarády", kteří ho ponižují, urážejí a vysmívají se mu. Místo, aby se k nim otočil zády (nebo si to s nimi i rozdal jako chlap), snaží se jim zalíbit. Pro vás by bylo dobře se odstěhovat, někam hodně daleko, a tam si najít nějakou partu sportovců. To asi nezvažujete, protože otec vašeho partnera má firmu právě tam, kde žijete, a obáváte se, že bez pomoci rodičů partnera to s partnerem nepůjde vůbec. Ale ono to s nimi nepůjde také! Naděje by snad byla v tom, že by otec vašemu partnerovi dal ultimátum (vyhnání z firmy, vyhnání na ulici, pokud by se ještě s kamarády stýkal a/nebo někdy ho někdo uviděl pít a ostuda po celém okolí) a kdyby se váš partner dlouhodobě držel nějakého odborníka na drogovou závislost, o kterého by se vždycky mohl opřít, kdykoliv by měl chuť zase ze sebe udělat babu (tj, zase se podřídit kamarádům z mokré čtvrti). Moc šancí tomu ale nedávám. Chudák vaše dítě.

miky 55
19.5.2020 21:51

To, co radí normální chlap, by mohla být dobrá rada. I tak ale doporučuji se nejdříve přesvědčit, je-li ta parta opravdu bezalkoholová, i když se svým koníčkem nepijí, je klidně možné, že potom taky zakončí den v hospůdce.Ale nějaký" koníček" by to chtělo, je nutné partnera především dostat z prostředí rádoby kamarádíčků.

Palomita
20.5.2020 10:33

Jsou dvě možnosti. První, že vlastní dítě byl první a poslední impuls, který povede k doživotní abstinenci, i když pokušení bude existovat stále a druhá, že při náročnějším režimu s novorozencem se nechá partner kamarády zlomit. Která z těchto možností je ta pravdivá, ukáže až čas. Osobně bych dala partnerovi na vědomí, jak moc je pro rodinu přínosný, důležitý a hlavně jak je milovaný, když je střízlivý. Zároveň mu sdělit, co bude následovat, pokud opět začne pít. Nechat na něm, aby se rozhodl, zda bude abstinovat či nikoli. Protože nic není silnějšího, než právě samotné rozhodnutí toho závislého jedince. Něco ho k alkoholismu dovedlo. Proč začal pít? Udělali z něj alkoholika opravdu jen jeho kamarádi, nebo si tím léčil jiný problém? Pití bývá většinou důsledek, podstatná je hlavně příčina a ta mi z článku nevyplývá.

kolcava
20.5.2020 11:49

Pro Palomitu: on ale byl už několikrát v léčebně. Tam tedy podnět k jeho pití pokaždé hledali a pravděpodobně našli. Asi ten důvod svému okolí nesdělil (je evidentní slaboch), ale sám ho jistě zná. Možná ten spouštěč je právě úspěšný otec, proti kterému se celý život cítí jako looser,. Teď je otec navíc i jeho šéf. Nebo nějaké ošklivé zážitky s otcem z dětství, třeba nějaká šikana nebo posměch. Něco takového tou příčinou bude, protože víme, že hledá uznání vlastní hodnoty u kamarádů. Dokonce u posmívajících se kamarádů. I za vysokou cenu. Myslím, že v tom prostředí, kde teď žije, se nezmění, má ovšem slabou vůli něco změnit. Každopádně, on se s terapeuty k tomu spouštěči svého pití jistě dobral.

Palomita
20.5.2020 12:30

Kolcava, kdo ví. Ale přijde mi zvláštní, že s ním pisatelka 12 let žije, z toho 9 let je to pomalu vzor ctnosti a poslední tři roky to s ním jde z kopce. Osobně bych hledala něco max 5 let zpátky. Tak či onak všem takovým párům přeji úspěšné abstinování a zdolání všech nástrah. Někdy to vskutku není jednoduché. Ať se jedná o jakoukoli závislost.

miky 55
20.5.2020 17:55

Palomito, máte pravdu.12 let vztahu bez dětí je opravdu dlouhá doba. Proto asi teď taky těhotenství funguje jako velmi silný stimul. Snad to bude stačit. Ten chlap neví , jaké má štěstí. Fungující rodina, dobré zázemí, neměl by to zahodit kvůli pochybným kamarádům. Šance tu je, ne, že ne. Držím palce.

Bára Klímová
20.5.2020 19:28

Příjemný den. Nakoukla jsem do debaty a ráda bych Vám poděkovala. Je příjemné pročítat slova podpory. Celkově se mi moc líbí úroveň Vašich diskuzí i přátelský duch, ve kterém se většinou nesou.

noral
22.5.2020 14:34

Problém není v přátelích ,ale v pánovi.Kdyby se odstěhoval na kraj světa a nebo se stěhoval opakovaně,vždy si najde přátele podobného ražení.Násosky se vzájemně poznají už z dálky a táhne je to k nim,mají stejný zájem:flašku nebo bečku piva. V léčebnách se přece učí jak odolávat takovým "přátelům",kteří nabízejí chlast a zesměšnují člověka pokud odmítne.Pokud nebude mít pán takové sebevědomí a jiný postoj k životu,aby směle odmítl,popřípadě se vysmál on jim,tak ještě nevyhrál.Možná ho čeká ještě pár krušných let a pár pobytů v léčebně. V rodině která je mi velmi blízká,mají syna,který od 13let požíval alkohol,oba rodiče k tomu neměli daleko,takže rodinná dispozice.Nyní je mu padesát let,má za sebou několikanásobné pobyty v léčebnách,7let neměl ani kapku alkoholu v puse,konečně si před pár lety udělal řidičský průkaz,začal mít jiné kamarády a jiné zájmy,a jak mi sdělil,cítil se po posledním pobytu v léčebně,jako by doted žil v nějakém snu.Objevuje to co jiní považují za běžné,on vlastně posledních sedm let teprve opravdu žije.Objevil to že se dá letět na dovolenou k moři,dělat turistiku,objevit krásy přírody,aniž by byl člověk neustále v nějakém rauši. Na místě paní bych velmi zvážila jestli si s manželem,který zdá se mi ještě z toho není venku,pořídím dítě.No ale stalo se,jak říkával můj otec":každý svého štěstí strůjce.

Damián
26.5.2020 20:20

Ze svého okolí znám hodně lidí, kteří dokáží zdvořile alkohol odmítnout, nemají s tím problém. Nevadí jim ani posměšky, urážky a nadávky. Já jim fandím. Pocházím z rodiny, kde jsme nic alkoholem neslavili, ani na Silvestra. Dnes jsem tomu ráda. Lepší je problémům předcházet, než se v nich doslova utápět a zkazit si celý život...

noral
27.5.2020 14:06

Damján:jenže jsou rodiny kde to tak není,a geny jsou geny,ty jen tak nepřelstíte.

Amadis
8.6.2020 09:30

Souhlasím s Noralem, vždy to záleží na daném člověku, zda přestane pít. Žádný jiný důvod na světě (v tomto případě narození potomka) ho nedonutí přestat dlouhodobě. Musí to udělat kvůli sobě! Pokud má za sebou již několik pobytů v léčebnách, určitě ví, že přestat pít, je pouze první krok. Pokud nenásledují doléčovací aktivity, zůstává na abstinenci člověk sám a je to hrozně težké. Podle komentáře to dotyčný drtí silou vůle, zatím úspěšně, nicméně bych to přirovnal k chůzi po laně...krok vedle a peklo začíná. Úspěšná střízlivost (osobně slovo abstinence se mi moc nelíbí) souvisí se změnou myšlení...a to je práce, aspoň u mě určitě. Jak píše Kolčava "Je to slaboch", to ne!, je jen nevyléčitelně nemocný, a bohužel drogou tolerovanou společností. Mě již bezmála dva roky po absolvování léčby pomáhají jednou týdně návštěvy Anonymních alkoholiků, určitě ve vašem bydlišti bude také nějaká skupina...možná to pro Vašeho muže může být řešením.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip