Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Trápí vás časté modřiny? Příčin může být několik

Trápí vás časté modřiny? Příčin může být několik

17.5.2020 - redakce Babinet.cz

Patříte mezi ty lidi, kterým se velice snadno dělají modřiny? Jestliže ano, tak vás už možná napadlo, jestli nejde o nějaký závažný chorobný stav. Původ těchto trablů může být velice rozmanitý, nejčastěji je ale nutno pátrat po poškozených krevních destičkách, oslabené cévní stěně a po nedostatku bílkovin, které se spolupodílejí na tvorbě krevní sraženiny.

Chybějící krevní bílkoviny jsou typické pro hemofiliky. U těchto osob velice snadno vznikají modřiny, v horším případě nejrůznější krvácení do kloubů nebo vnitřních orgánů. Tato choroba byla častá u příbuzenských sňatků v panovnických rodinách (Romanovci) a většinou se táhla historií celé rodiny.

Jinou příčinou nedostatku potřebných bílkovin mohou být jaterní choroby, jako je infekční zánět jater nebo cirhóza, například při přílišné konzumaci alkoholu. Stejně působí i podvýživa. Nemusí jít hned o výsledek hladovění, ale pouze o málo pestrou stravu u drastických diet.

Při hledání důvodů tvorby modřin se vyšetřují i krevní destičky. Těch může být buď málo, nebo špatně fungují. Někdy si je poškodí tělo samo, třeba v důsledku alergické reakce na užitý lék (i na běžný acylpyrin nebo ibuprofen). Destičky se tvoří v kostní dřeni a ta může být napadena nádory (leukémie) nebo toxickými zplodinami ze životního prostředí (radioaktivita, benzol). Poškozená dřeň pak není schopna destičky produkovat.

Modřiny jsou časté i u příliš křehkých cév. Není často divu, vždyť třeba stěna kapilár se skládá jenom z jedné vrstvy buněk. K poškození této tenké bariery pak stačí těžší průběh i jinak banálních virových a bakteriálních infekcí.

Při pátrání po příčině krevních podlitin se často nenajde žádná významnější odchylka, které by nabízela uspokojivé vysvětlení. To se stává hlavně u osob ženského pohlaví. Podobnou poruchou srážení krve trpí další členové rodiny. Podlitiny se objevují bez zjevné příčiny na stehnech, hýždích a pažích. Postiženým většinou nezbude nic jiného než se smířit se svým handicapem, protože léčba v tomto případě příliš nezabírá. Důležité je hlavně ujistit pacienta, že jeho život není ohrožen.

Foto: healthline.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip