Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Pěstování bylinek v domácnosti. Při správném postupu můžete za pár týdnů sklízet

Pěstování bylinek v domácnosti. Při správném postupu můžete za pár týdnů sklízet

15.5.2020 - redakce Babinet.cz

Jednotlivé typy bylinek jsou různě citlivé na denní světlo (některé potřebují svitu hodně, jiné naopak preferují stín). Než budete myšlenku pěstování bylinek rozvíjet dál, ujasněte si vaše možnosti, pokud jde o místo.

Jaké podmínky jednotlivé bylinky potřebují k tomu, aby se jim dařilo dobře:

  • vysoká intenzita slunečního světla, nízká vlhkost: tymián, rozmarýn, oregano, majoránka, levandule

  • vysoká intenzita slunečního světla, vysoká vlhkost: bazalka, koriandr, petržel

  • nízká intenzita slunečního světla: máta, roketa , pažitka

Připravte si správný typ půdy

Bylinky mají různé nároky na kyselost půdy a její vlhkost. Nespoléhejte na to, že Vám k pěstování bylinek bude stačit kousek zeminy, kterou si naberete někde v parku či na poli. Raději vyrazte do zahradnictví, kde zároveň doporučujeme koupit samotná semena bylinek, a nechte si doporučit zeminu, která je vhodná pro pěstování daného typu bylinek.

Jasno byste měli mít v tom, jaké bylinky přesně budete pěstovat. Tyto bylinky je pak vhodné rozdělit, s tím už by Vám měli pomoci v zahradnictví, podle nároků na kyselost, vlhkost a množství slunečního svitu.

Buďte štědří na prostor v květináči

Aby se bylinkám dařilo a rostly, potřebují také dostatek místa v květináči. Pokud sadíte semena bylinek poprvé, dodržujte rozestup mezi jednotlivými semínky 1 cm už menších bylinek a 2 cm u větších bylinek.

Udržujte vhodné podmínky pro „život“

Výše jsme Vám uvedli, jaké nároky mají jednotlivé bylinky na míru denního světla a vlhkost půdy. Pokud budete pěstovat bylinky, které nepotřebují často zalévat, není asi nic co zkazit. Větší „riziko“ představují bylinky, jež potřebují dostatek vláhy (asi spíše zapomenete bylinky zalít, než „nezalít“).

Pokud jedete na delší dobu pryč a pěstujete bylinky s vysokými nároky na vlhkost, neuchylujte se k tomu, že rostlinky „přelejete“. Spíše požádejte známého či někoho z rodiny, aby Vám bylinky občas zalil, případně si (už na začátku, ať nemusíte bylinky přesazovat) pořiďte samozavlažovací truhlík, viz níže

Buďte trpěliví

Bylinky potřebují řádově týdny až měsíce k tomu, aby dorostly do doby, kdy je možné je sklízet. Nebuďte tedy nedočkaví, nechejte bylinky plně rozvinout a pak až je sklízejte. To, že je bylinka připravena „k použití“ poznáte podle výšky, do které vyrostla a podle rozvinutí listů (resp. čím více se bylinka podobá té z obalu, ve kterém jste koupili semena, tím lépe).

Níže uvádíme přehled počtu týdnů, které jednotlivé bylinky potřebují k tomu, aby dorostly. Níže uvedené časové úseky se samozřejmě mohou lišit podle toho, jaké podmínky bylinkám dopřejete. Pokud nebudou mít dostatek světla či vody, počítejte, že se doba jejich růstu může prodloužit o cca 2 – 3 týdny.

Počet týdnů, které bylinky potřebují ke svému růstu

Bylinka

Doba růstu

Tymián

6 týdnů

Rozmarýn

6 týdnů

Oregano

11 týdnů

Majoránka

6 týdnů

Levandule

4 týdny

Bazalka

8 týdnů

Koriandr

4 týdny

Petržel

10 týdnů

Máta

4 týdny

Roketa

8 týdnů

Pažitka

2 týdny

 

Ilustrační foto: Pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip