Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Trápí vás křeče a otoky nohou. Jak se jich účinně zbavit

Trápí vás křeče a otoky nohou. Jak se jich účinně zbavit

9.5.2020 - redakce Babinet.cz

Základem zdravých nohou je správná obuv a pitný režim. Nedostatek tekutin způsobuje nepříjemné otoky v končetinách a nízká hladina hořčíku v těle může vést ke svalovým křečím. Vzhledem k tomu, že v chodidlech jsou nervová zakončení většiny orgánů, za bolestí hlavy nebo páteře mohou stát i nevhodné boty.

Volba mezi pohodlím a elegancí je pro něžné pohlaví častý boj. Praktické ženy sáhnou po balerínách v domnění, že si neničí nohy a ženy toužící být atraktivní zase po vysokých podpatcích. Špatně je ale obojí.

Z dlouhodobého hlediska není vhodné používání ani vysokých podpatků ani balerínek. Pochopitelně pokud si člověk někdy vyjde do společnosti na vysokých podpatcích či ve volném čase obuje balerínky, nejedná  se o žádný problém. Dlouhodobé a výlučné používání jednoho typu obuvi však má často vliv na anatomii pohybového ústrojí a může mít negativní dopady na člověka jako bolesti zad nebo nohou. Nejvhodnější je používat obuv, která respektuje potřeby a stavbu těla, která dokáže podepřít klenby chodidla, zejména se pak jedná o tzv. ortopedickou obuv,“ doporučuje Ondřej Popelka, ortoped z kliniky Mediestetik.

Nepříjemné otoky, mravenčení nebo křeče končetin se mohou objevit prakticky kdykoliv. Křeče v nohách vznikají z různých příčin. Nejčastějším důvodem bývá přetížení svalů z nevhodné obuvi a nedostatek hořčíku v těle.

Hořčík se podílí na mechanismu kontrakce (stažení) a relaxace (uvolnění) svalů, to znamená na jejich pohyblivosti. Pokud dojde v těle k nadbytku vápníku (původce kontrakce) a k nedostatku hořčíku (iniciátor uvolnění), výsledkem mohou být nepříjemné křeče ve svalech.

„Co se týče doplňování hořčíku, jistě to má význam v situacích, kdy hořčík tělu chybí a bolesti svalů jsou tohoto původu. Příčin svalových křečí může být více a je třeba, pokud samy neustoupí, aby věc byla konzultována s lékařem,“ doporučuje Ondřej Popelka, ortoped z kliniky Mediestetik.

Pro oteklé nohy je typickým obdobím zejména léto a teplé počasí. Otoky souvisí se zadržováním vody. Konzumace potravin s vysokým obsahem sodíku a nedostatečný pitný režim způsobí to, že tělo přejde do rezervního módu a shromažďuje tekutiny, aby mohlo fungovat. Největším zdrojem sodíku jsou uzeniny, instantní polévky a omáčky a kořenící směsi. Potraviny s nízkým obsahem sodíku přispívají k udržení normálního krevního tlaku. Vysoký tlak totiž může také způsobovat otoky a křeče v končetinách.

Pomoci si můžete opět hořčíkem, který na sebe váže vodu a tím dochází ke zmírnění otoků a souvisejících obtíží. Nejjednodušší způsob, jak doplnit hladinu hořčíku je pít minerálky. Minerální voda Magnesia je vhodná ke každodennímu pití a nezatíží organismus, jelikož má značný obsah hořčíku při zachování nízké hladiny sodíku. Navíc se hořčík ve vodě vyskytuje ve formě iontů, které jsou nejlépe vstřebatelné, proto tělo zužitkuje hořčík s maximálním efektem.

Až Vás příště budou trápit oteklé nohy nebo probdíte noc kvůli křečím v lýtkách, nabízí se efektivní a přitom jednoduché řešení, jak předcházet zdravotním komplikacím.

foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

helena123
13.5.2020 22:11

Problémy s nohama znám. Na otoky a křeče jsem taky trpěla, zkoušela vše možné, ale nic nepomáhalo. Nezbylo než navštívit doktora.Tam jsem se dozvěděla, že za tím jsou křečové žíly. A to jsem v té době neměla skoro žádnou vidět, takže mě to ani ve snu nenapadlo. Napsal mi prášky a světe div se, dneska téměř nevím, co to jsou oteklé nohy. Prášky beru sice furt, ale když to pomáhá, tak proč ne? Říkám si jen, že jsem měla jít k doktorovi dřív, ušetřila bych si minimálně rok problémů.

VoLenka73
22.10.2020 20:34

Zkuste H2out :) Já jsem měla velké problémy s oteklýma nohama. Bylo to dosti bolestivé, ale tohle mi na to účinně zabralo

Mirka21
23.10.2020 18:44

H2out jsem také zkoušela a pomohl mi :)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip