Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Je čas růží. Vyzkoušejte několik přírodních řešení, jak je zbavit mšic

Je čas růží. Vyzkoušejte několik přírodních řešení, jak je zbavit mšic

5.5.2020 - redakce Babinet.cz

Na zahrádkách zrovna raší růže a s nimi se bohužel objevuje spousta mšic. A ty žádný zahrádkář nevidí rád. Dokážou napáchat poměrně velké škody za krátkou dobu. Zdeformované a lepkavé listy mají na svědomí právě tito mrňaví škůdci, kteří vysávají šťávu z listů. Jak se proti mšicím účinně bránit, když nechcete používat chemii? Ukážeme si rovnou několik tipů.

  • Nastrouhané mýdlo

K tomuto postřiku potřebujete mýdlo na praní. Žádné jiné nepoužívejte, hlavně pak ne mýdla parfemovaná a ovocná. Ta by byla pro škůdce naopak velkým lákadlem. Mýdlo na praní nastrouhejte na struhadle a smíchejte s teplou vodou. Na litr teplé vody potřebujete zhruba pět polévkových lžic mýdlových hoblinek. Tuto postřikovou směsku pak na růže nanášejte každé dva týdny, nebo po vydatném dešti.

  • Převařená směs popela a vody

Proti mšicím můžete své růže chránit i tímto druhým způsobem. Jde o převařenou směs dřevěného popela a vody. Na litr vody potřebujete padesát gramů dřevěného popela. Finální množství tak uzpůsobíte vlastní potřebě. Směs vody a popela byste měli dvě hodiny vařit. Převařenou směs pak nechte zcela vychladnout a můžete použít jako postřik na své růže.

  • Tabák

I tabák je velmi účinný bojovník proti mšicím. Do litru vody přimíchejte půl sklenice jemného tabáku. Tuto směs vařte třicet minut. Poté nechte čtyři a dvacet hodin odpočívat a pracovat v uzavřené sklenici. Druhý den sklenici protřepejte a zřeďte směs s vodou v poměru 1: 2. Přidejte kapku prostředku na nádobí, aby směs na růžích dobře držela. Na růže pak můžete tabákový přípravek použít každých čtrnáct, až dvacet dní.

  • Slupky cibule

Na litr teplé vody potřebujete zhruba kolem dvaceti gramů cibulových slupek. Nechte odležet na teplém místě klidně i pět dnů. Poté sceďte a použijte jako postřik.

  • Česnek

Do menšího kbelíku vody prolisujte několik větších stroužků česneku. Dobře promíchejte a nechte den odležet. Po uplynutí doby můžete použít taktéž jako postřik svých růží.

 

Napsala Bára Klímová

foto: retete-usoare.info

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip