Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Cukrovka je nebolestivá, plíživá a nebezpečná. Jaké jsou rizikové faktory

Cukrovka je nebolestivá, plíživá a nebezpečná. Jaké jsou rizikové faktory

5.5.2020 - redakce Babinet.cz

Cukrovka obchází kolem každého z nás. U nás jí trpí každý desátý člověk! Nemocný často o své nemoci neví. Jde o nemoc, kterou máme tendenci podceňovat, ale aspoň do té doby, než se začne týkat nás, nebo blízkých lidí. Projevuje se poruchou metabolismu sacharidů, a to nebolí, proto se léčba vždy nezahájí včas. Přitom se na cukrovku dá, i v dnešní době, zemřít.

Sice se život pacientů s cukrovkou prodlužuje, ale musí se léčba řešit včas. Prevence a následná léčba je naprosto nejdůležitější.  Odhady ukazují, že nejméně 80 % případů diabetu 2. typu lze předejít.

Důležitý je pohyb

Pohyb je nejvýznamnějším opatřením v prevenci diabetu. Kdybychom všichni od svých osmnácti let ušli každý den 10 000 kroků, vyhnuli bychom se všem chronickým onemocněním včetně cukrovky. Riziko těch, kdo se pravidelně pohybují, je jen přibližně 50% v porovnání s těmi, kteří vedou sedavý způsob života.  Existuje tedy možnost, jak bychom před diabetem „utekli“? Pohyb je součástí prevence i léčby diabetu.

Pozor na nadváhu

Stejně důležitá je dieta. Diabetes není nemoc z příjmu cukru. Cukrovka 2. typu je vyvolávána především příjmem živočišných tuků – typicky ve druhotně zpracovaném mase, například v uzeninách. Riziko cukrovky snižuje listová zelenina, káva a rostlinné tuky.

Terapeutický tým (optimálně ve složení lékař, nutriční terapeut a fyzioterapeut) stanoví pro konkrétního pacienta terapeutické cíle a komplexní léčebný plán k jejich dosažení.
Cíle léčby představují trvalé zlepšení glykémií a glykovaného hemoglobinu („dlouhý cukr“) a tyto hodnoty jsou dlouhodobě monitorovány.

Stejně důležité je monitorovat hmotnost a pohyb (v minutách či počtu kroků) a dietu.
Jen tak lze dosáhnout snížení závažných komplikací diabetu, kterých je v ČR pořád mnoho.
U více než 50 % populace s nově zjištěným diabetem 2. typu je přítomna nadváha. Čerstvě zjištěný diabetes u obézního pacienta potřebuje intenzivní aktivní zapojení samotného pacienta do léčebného procesu.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Martin V.
6.6.2020 12:46

Máme v rodině několik případů cukrovky..nedávno jsem se rozhodl na základě tohoto článku vyzkoušet canapio cbd tinkturu. Dám vědět, jak se osvědčila :) https://www.cannapio.com/cs/blog/2739-vliv-cbd-na-cukrovku?version=221

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip