Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Domácí plíseň může vést až k rakovině. Co plísni svědčí a jak se jí zbavit

Domácí plíseň může vést až k rakovině. Co plísni svědčí a jak se jí zbavit

28.4.2020 - redakce Babinet.cz

Plíseň, to je velké téma nejednoho domu nebo bytu. Nemusíte bydlet zrovna ve sklepě, nebo v jiném vlhkém obydlí, aby se vám plíseň udělala. Důvodů k tomu, že se vytvoří, je spousta. Žít s ní je ovšem nesmysl. Plíseň, její spóry, dýcháme a to způsobuje řadu zdravotních komplikací, dokonce i rakovinu. A tak je zapotřebí, pokud zjistíte její výskyt zakročit včas, respektive ideálně hned.

Plíseň se tvoří ve špatně větraných prostorech. Tady se potvrzuje to, že ne vždy musí být váš byt nebo dům mokrá díra. Pokud se málo větrá, tak v místnostech kondenzují výpary z vaření, z koupelny o z našeho dechu, to se usazuje na zdech, nábytku a vsakuje se také do stěn a hola, plíseň může bujet. Obzvláště pak máme-li dům obehnaný „pláštěnkou“ z polystyrenu, ať je to zateplení, které se nechalo udělat dodatečně, nebo je tak stavba již postavena.

Pokud se tato houba objeví, je zapotřebí ihned začít pořádně větrat. Jako první pomoc pak také velmi dobře poslouží přípravek proti plísním. Velmi často se stává, že to pomůže definitivně, že párkrát aplikujete a budete mít vystaráno. V takovém případě můžete být šťastní a budete-li poctivě větrat, vše se srovná.

Neškrábat

Odborníci se pak shodují, že škrábáním, pokud sundáte jen vrchní vrstvičku, plíseň šíříte dál. To je špatné, to rozhodně nechceme.

Je-li plísně v místnosti tolik, že se usazuje i na nábytku, pak je takové obydlí neobyvatelné. Kdybyste kupovali dům v takovém stavu, nekupujte ho. To už je vážně o zdraví. Nikdy to nenechte doma nebo na chatě dojít takto daleko.

Zdi je pak zapotřebí oškrábat až na cihlu, nanést sanační omítku a sedm let do takové místnosti nelze vstoupit. Je ale možné, že je houba již prorostlá i do ostatních stěn v bytě. V takovém případě je skoro lepší dům zbourat. S plísní se žít vážně nedá a prostoupila-li byt takto, kašlete na to.

Musíte jí předcházet

Toto je v boji s plísní bohužel všechno. Existují také speciální nátěry, které dočasně pomohou, bohužel, obvykle prostoupí znovu na povrch. Pokud v prvním kroku nepomůže Savo proti plísním a větrání, tak máte doma opravdu velmi vážný problém. Jak tedy houbě předcházet?

Je potřeba mít kvalitně osazení okna, fungující, neděravý okap, neporušenou střechu, pravidelně topit a také a to je nejdůležitější – větrat.

Pokud máte vlčí byt, pořiďte si odvlhčovač vzduchu. To je vážně účinná záležitost. Voda, kterou odvlhčovač absorbuje, se chytá do nádoby. Tu potom prostě vylijete.

Plíseň se nejčastěji tvoří pod okna, na stropě, ale také na podlaze. Určitě mohou být za nábytkem, s kterým se obvykle nehýbe a houba zde může nerušeně prostupovat. Taková místa je dobré jednou začas porstě zkontrolovat.

Napsala Zuzana Zelenková

Ilustrační foto: rogershomeimprovements.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip