Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Káva prospívá ženské psychice, která mnohdy podléhá stresům

Káva prospívá ženské psychice, která mnohdy podléhá stresům

27.4.2020 - redakce Babinet.cz

Díky vysokému obsahu antioxidantů a síle kofeinu se v těle zvyšuje bdělost, pozornost, logické myšlení a celková psychická a fyzická výkonnost. Je dokázáno, že káva prospívá ženské psychice, která mnohdy právě podléhá stresům. Pod toto tvrzení se podepsal profesor Albert Ascheria z Harvardské univerzity. Pravidelná konzumace 4 šálků kávy denně může, podle jeho výzkumu, snížit riziko deprese až o 20 %. Navíc káva bez mléka a cukru neobsahuje žádné kalorie, a tak v hektickém období nehrozí ani kilogram navíc.

Mnohé mýty o kávě odborné studie vyvracejí

Existuje celá řada mýtů, které jsou s kávou a účinkem její konzumace na lidský organizmus spojovány. Odborné studie dokazují opak. „Studie prokázaly, že malé množství kávy v těhotenství (do 150 mg denně) nemá negativní efekt na vývoj plodu či případný vznik komplikací,“ říká doc. MUDr. Pavel Kohout Ph.D. (odborný garant Institutu kávy). Při kojení se hovoří o povolené dávce 200 mg kofeinu denně. Podle Výboru pro léky při Americké akademii pediatrů je kofein látkou, která u kojících maminek v určitém množství nemá žádný negativní vliv na mateřské mléko, potažmo na kojence. Doporučené množství jsou 2 – 3 šálky kávy denně. V obou případech, tedy těhotenství a kojení, lze podle Kohouta doporučit konzumaci kávy bezkofeinové.

Mýtus - Káva dehydruje

Mýtus o dehydrataci organizmu při konzumaci kávy má v podvědomí téměř každý z nás. Studie porovnávající účinky kávy u konzumentů kávy a u lidí, kteří kávu nepijí, ale ukázaly, že pití kávy organizmus nedehydruje. Po počáteční konzumaci kávy se sice zvyšuje potřeba močení, ta ale již dále při další konzumaci nestoupá.

Káva kromě kofeinu obsahuje 200 zdraví prospěšných látek

Antioxidanty obsažené v kávě snižují ukládání cholesterolu do cév a mohou zabránit vzniku některých nádorových onemocnění. Káva má díky skupině antioxidačních látek podobně příznivé antiaterogenní a kardioprotektivní účinky jako zelený čaj anebo červené víno,“ říká doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph.D.

 

Zdroj textu: Babinet.cz

Ilustrační foto: alisarauner.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip