Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Čerstvé houby ze zahrady? Ano, jde to

Čerstvé houby ze zahrady? Ano, jde to

24.4.2020 - redakce Babinet.cz

Češi jsou národ houbařů. Málokdo ale ví, že si oblíbené druhy může vypěstovat také doma. Ne, že bychom chtěli milovníky oblíbených plodů lesa nabádat, aby nechodili do jeho hlubin, ale kdo by si nechtěl zkusit nějakou tu houbičku vypěstovat doma? Tak se na to pojďme podívat.

Nejsnazší co se doma dá pěstovat, jsou žampiony nebo hlíva ústřičná. V podstatě v každém hobbymarketu si můžete zakoupit sadbu a podle návodu se pustit do pěstění. Hlíva také často roste třeba v mulčovací kůře. Stačí jí k tomu dostatečně vlhké prostředí. Doma ale je možné pěstovat i další druhy.

Stromy jsou výhoda

Pokud máte na svojí zahrádce několik jehličnanů, nebo bydlíte-li u lesa, tak jste za vodou. Houby se totiž mohou snadno šířit sporami, které se rozmnožují pod stromky na zahradě. Nevyrostou vám-li tam plodnice samy od sebe, můžete sem nosit třeba okrojky z hub, které jste si přinesly z lesa. Je velmi pravděpodobné, že vám tam opravdu začnou růst. Také je možné vyrobit emulzi z rozmixovaných přezrálých hlav smíchaných s vodou. Ta se aplikuje ke kořenům stromů, zahrabe hlínou a pravidelně zalévá.

Spory hub také bývají v oné mulčovací kůře – nejen tedy hlívové, nebo na větvích či pařezech, které si přineseme jako palivové dřevo.

Profi sadba

Kdo to nechce nechat jen tak na náhodě, nebo prostě nechce čekat, ten si může houbičky pojistit. V dnešní době, ačkoli ne tak úplně běžně, již je možné zakoupit profi připravenou a testovanou sadbu hřibovitých hub.

Ta bývá v podobě jakési vodičky, nebo prášku. Obvykle v ní bývá obsažena směs několika druhů jako hřib, křemenáč nebo klouzek. Kromě toho si můžete koupit i sazenice stromů, které v sobě mají naočkováno podhoubí.

Přímo ke kořenů

Prášek i tekutá suspenze se obvykle aplikují ke kořenům stromů, které máme na zahradě. Lze je očkovat od jara do podzimu při teplotách nad deset stupňů. Půda, do které je dáváme, by neměla nikdy úplně uschnout, chce to udržovat stálou vlhkost. Za pár měsíců tam houby porostou.

 

Napsala Zuzana Zelenková

Ilustrační foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip