Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Teď je ideální čas na výsev letniček. Rovnou do záhonů ale vysaďte až po zmrzlých

Teď je ideální čas na výsev letniček. Rovnou do záhonů ale vysaďte až po zmrzlých

23.4.2020 - redakce Babinet.cz

Hola hola, letničky čekají. Kdo chce mít v létě pěknou květinovou zahrádku, ten by si měl pospíšit s výsevem a výsadbou. Nyní je ideální doba proto, abychom se na to vrhli. Pěstování těchto oblíbených kytiček je totiž z celého zahradničení to naprosto nejtěžší. Jak na ně a které druhy vybírat?

Pracná a nelehká záležitost vás však odmění nádherně rozkvetlými záhony. Pokud si ale nejste jisti, že to dáte, nebo nemáte dostatek času, nechce to až na příští rok. Je to totiž opravdová výzva. Případně existuje také jeden kompromis. Kupte si už předpěstované sazeničky a po zmrzlých je pěkně vysaďte.

Aksamitník

Mezi opravdu nejoblíbenější letničky pak patří aksamitníky neboli afrikány. Ty sice moc nevoní, ale jsou nádherné. Dají se navíc pěstovat jak na záhonech, tak v okrasných truhlících nebo v květináčích za oknem či na balkoně. Afrikán je také lékař zahrádky, který do sebe absorbuje mnoho škodlivých věcí z okolí a tím pádem ochrání jiné pěstované rostlinky.

Astry čínské

Dalšími oblíbenými květinami, které navíc, podobně jako afrikány, zvládnou i suché a drsné počasí, jsou astry čínské. Exitují navíc v různých barevných variacích, takže nejsou fádní a nudné.

Lichořeřišnice

Krásné jsou také popínavé letničky lichořeřišnice. Kromě toho, že vám ozdobí záhonky, jsou považovány za léčivku a navíc je můžete i sníst, protože se dají používat také do nejrůznějších salátů. Z plodů si potom můžete vyrobit vlastní „kapary“.

Měsíček

Měsíček lékařský, to je jasné. Krásný a navíc léčivý. Jeho použití je široké a to do mastí, odvarů i na čaj. Tím, že si jej dáte jen tak do výzvy také samozřejmě nic nezkazíte. Kvete od jara do podzimu, dobře roste a také snese i tvrdší počasí.

Hledík

Naše babička měla na zahrádce vždycky také hledík. Různobarevné kytičky rozhodně potěší oko i každého, komu ho natrháte do vázičky. Je náročnější na vodu, takže ho určitě nezapomeňte perfektně zalévat.

To bychom měli takový základ. Jsou to letničky, které určitě musíte mít. Samozřejmě, existuje celá škála dalších, ale tyto, ty byste neměli opomenout. Letničky musíte předpěstovávat každý rok znovu. To už plyne jen za samotného slova letnička. Jedná se o květinu, která jednou vykvete, uschne a je po ní. Na druhou stranu se dobře množí. Třeba měsíček se vám pravděpodobně bude množit sám. Má velká semena, ta se vysypou a příští jaro vám vyroste znovu.

Vyséváme ideálně do pařenište. Jakmile se nám objeví první lístky, tak je opatrně rozsazujeme. Ideálně do malých květináčků. Jakmile nám prokoření, tak je sázíme do záhonu, ale pozor, tam až po zmrzlých v druhé polovině května. To lze dělat nyní.

Pokud byste je chtěli vysévat rovnou do záhonů, tak to nechtě až na květen. Snažte se vysévat nepříliš hustě, a jakmile se objeví první lístky, tak je jednotně, pokud budou příliš hustě. Až rostlinky poporostou, přesazujeme je. Jakmile je květinka dobře zakořeněná, extra péči již nevyžaduje. Důkladně ji zaléváme a kypříme kolem půdu, ať ke kořenům dobře protéká zálivka.

 

Napsala Zuzana Zelenková

Ilustrační foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip