Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Vycházka po romantických místech kolem řeky Sázavy až k zřícenině tvrze Melechov

Vycházka po romantických místech kolem řeky Sázavy až k zřícenině tvrze Melechov

23.4.2020 - redakce Babinet.cz

Slunečné počasí stále láká k vycházkám a jelikož hrady a zámky jsou zatím stále uzavřeny, můžeme navštívit místa, která jsou sice volně přístupná, ale přesto i tak stojí za naši návštěvu. Tentokrát se vydáme k řece Sázavě.

Výlet můžeme zahájit například ve Smrčné, kam vede i dobré vlakové spojení ze Světlé nad Sázavou. Hned nedaleko již zmíněné železniční zastávky najdeme první zajímavost. Tou je velký žulový balvan, který se nachází mezi tratí a řekou Sázavou. Jmenuje se Čertův kámen a je opravdu nepřehlédnutelný, a to jak vzhledem ke své velikosti, tak i díky kýmsi nakreslené postavě čerta. Ke kameni se váže pověst, jež si můžeme přečíst na informační tabuli u něj umístěné.

Vrátíme-li se zpět a přejdeme-li lávku, můžeme se vydat po turistické značce, která většinu času kopíruje řeku Sázavu. Pokud je hezké počasí, jedná se o skutečně romantickou procházkovou trasu, protože pohled na řeku je prostě nádherný. V současné době je zde snad jedinou vadou na kráse skutečnost, že je tu mnoho stromů vykáceno vinou kůrovce.

obr.Sluneční zátoka: původní ubytovna Junáků

Turistická trasa nás pak zavede až do Sluneční zátoky. Kdysi se muselo jednat o velmi romantické místo. Právě zde se konaly legendární tábory Junáků pod vedením Jaroslava Foglara zvaného Jestřáb. Jako upomínka na tuto dobu se zde nachází žulový památník s bronzovou deskou, který připomíná tábory, které se tu pod Foglarovým vedením konaly v letech 1925 - 1945. Památník (foto) byl odhalen v roce 1997. I některé budovy jsou dle místního správce původní. Dodnes se zde každoročně konají setkání, která pořádá Sdružení Jaroslava Foglara. Značka nás pak dále podél řeky povede přes Stvořidla, kde za běžné situace nalezneme kemp s občerstvením.

Ve Stvořidlech si následně můžeme zvolit svůj další postup, neboť zde máme na vybranou. Výletníci, kteří již mají chůze dost, mohou ke svému návratu využít místní železniční zastávku. Ostatní si mohou vybrat. Po turistické značce je možnost vydat se například do nedaleké Ledče nad Sázavou, kde kromě známého hradu, který je dominantou města, můžeme vidět kupříkladu volně přístupný starý židovský hřbitov. Tato trasa vede po rovině a je turisticky nenáročná.

Ten, kdo ještě není unaven a má rád zříceniny, by jistě neměl vynechat zříceninu tvrze Melechov. Vede k ní několik tras a z již zmíněných Stvořidel je to necelých pět kilometrů.

Melechovská tvrz byla postaven ve 14. století v gotickém stylu a sloužila jako strážná věž na ochranu cestujících po zemské stezce z Rakouska až ke Kutné Hoře. Po roce 1540 začala pustnout. Dnes zde najdeme torzo původně čtyřpatrové věže. Místo samotné a rovněž i celé jeho okolí působí velmi romantickým dojmem a přilehlý terén také přímo láká i k dalším procházkám. V okolí Ledče nad Sázavou se samozřejmě nachází mnoho dalších zajímavých míst stojících za vaši návštěvu a určitě je proč se do tohoto kraje vracet.

obr. Tvrz Melechov

 

Napsal Petr Matura

foto: archiv autora

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

kasiucka
23.4.2020 21:07

hezký tip na vycházku

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip