Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Menopauza: každá žena vstupuje do klimakteria v jiném věku

Menopauza: každá žena vstupuje do klimakteria v jiném věku

20.4.2020 - redakce Babinet.cz

Za menopauzu označujeme období v životě ženy, kdy se zastavuje ovulace a končí menstruace. Jako klimakterium je nazýván stav několika let před a po menopauze. Probíhají v něm tělesné změny, které menopauzu provázejí. Za menopauzu lze považovat takové poslední krvácení, po kterém následuje alespoň šestiměsíční přerušení menstruace. Období předcházející menopauze (premenopauza) trvá kolem 6 let. Období následující po menopauze (postmenopauza) zahrnuje zhruba 6 let po posledním krvácení. Průměrný věk, ve kterém žena vstupuje do klimakteria, je 51 let.

Asi tak 25-50% žen prochází tímto obdobím bez potíží. Ty ostatní ženy trpí nejčastěji tzv. klimakteriálním syndromem. Příznaky jsou: návaly krve, bolesti hlavy nebo závratě, nadměrné pocení, bušení srdce, poruchy spánku, zimnice, suchá sliznice pochvy a snížení její pružnosti, suchá pokožka obličeje a bolestivý pohlavní styk. Z psychických poruch se objevuje silná emocionální nerovnováha, zvýšená podrážděnost, oslabení paměti a schopnosti koncentrace, únava a deprese. Avšak nejzávažnějšími důsledky jsou osteoporóza a srdeční choroby, včetně nemoci věnčitých tepen a infarktu myokardu, související se snížením hladiny estrogenů.

Ženy se však tohoto období nemusí bát, neboť existuje mnoho typů léčebných metod.

1.Farmakologická léčba -- spočívá v nahrazování látek, které organismus již nevytváří,hormonálními léky. Hormonální léky mohou být aplikovány formou náplastí, tabletek, gelů, spirálek, čípků nebo vaginálních krémů.

2.Existuje také tzv. přírodní léčba, jako aromaterapie, která využívá účinku aromatických olejů, které se používají při masážích či koupelích.

3.Další z metod je dnes stále více zmiňovaná a diskutovaná Homeopatie. Homeopatická léčba směřuje k povzbuzení fyziologické a psychické regulace.

4.Akupunktura -- tato technika pomáhá hlavně při léčbě bolestí hlavy, migrén, návalů horka, bolestí zad,...apod.

5.Dietetika -- aneb správná výživa je předpokladem vitality, která pomůže v době klimakteria udržet dobrou psychickou kondici. Návaly horka zmírňuje užívání vit. E, hladinu estrogenu zvyšuje sója....atd.

6.Bylinářství -- všeobecně známou bylinou, která zmírňuje návaly horka, pocení, deprese a podráždění, je šalvěj. Tato bylina nejen posiluje nervovou soustavu, ale také zmírňuje pocení. Chceme-li se přesvědčit o účincích této byliny, měli bychom pít 2 malé šálky nálevu ze šalvěje po dobu jednoho měsíce. Velmi účinnou bylinou, která se doporučuje k ulehčení přechodu, je kontryhel. Lze připravit následující nálev:

20g listů meduňky, 20g květu heřmánku, 20g listů rozmarýnu, 20g natě kontryhele, 20g natě přesličky. Lžíci směsi zalijeme sklenicí horké vody a pijeme 2-3krát denně.

 

Napsala Zuzana Fuková

Ilustrační foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip