Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Proč ženy trpí rozchodem daleko víc než muži

Proč ženy trpí rozchodem daleko víc než muži

19.4.2020 - redakce Babinet.cz

Možná vás napadne, že muž se po rozchodu mnohem rychleji takzvaně „otřepe“ a vrhne se do nového vztahu než bys řekl švec. Někdy to tak může být a někdy nemusí. I přesto existuje důvod myslet si, že ženy opravdu zvládají rozchody hůř. Dokázala to studie newyorské státní univerzity a londýnské univerzity.

„To si piš! Vzpomínám na tvý řeči prolhaný. Ty jsi těžkej pohodář a já brečím si do vany,“ zpívá Lucka Bílá ve svojí legendární písničce eSeMeS. Něco pravdy na tom podle expertů z Ameriky a Velké Británie přece jenom je. Ženy jsou citlivé, a proto se cítí v dané chvíli být více zraněny než muži. Protože jsou to ale silné osobnosti, dalo by se říci, že se s tím lépe dlouhodobě vyrovnávají. V tom pohoří zase muži, píše se ve francouzském deníku Le Figaro.

Kdo to prožívá víc?

Do studie, která proběhla v 96 zemích světa, bylo zahrnuto 5705 lidí. Odpovídali na otázky, které se týkaly jejich osobních milostných vztahů a také sdělovali své pocity po rozchodu. Nejvíc utrpěly po emoční stránce ženy, které na škále o deseti stupních vyjadřovaly své duševní utrpení. Desítka znamenala nejhlubší bolest, tam ženy dosáhly průměrně 6,84 bodu. A co fyzická bolest? I tady trpěly víc ženy, které vyjádřily fyzickou bolest v průměru na 4,21 bodu, kdežto muži trpěli v průměru 3,75 bodu.

Z jednoho vztahu do druhého

Nutno ale podotknout, že i když je pro ženy rozchod velmi těžký a více po něm trpí, dokážou se zároveň rychleji postavit na nohy a začít žít nový život. Muži jsou přitom pak dlouhodobě těmi, kteří nedokázali vytěžit z rozchodu žádné nebo jen malé ponaučení. Většinou jim stačilo navázat nějaký nový vztah, rozhodně se ale „neplácali“ v porozchodových depresích, neobviňovali se. To naopak ženy si z rozchodu ponaučení vezmou a cítí se pak po emocionální stránce silnější. Jeden z autorů studie to vysvětluje tak, že ženy dávají ze sebe do vztahu víc než muži.

„Abychom to zjednodušili, ženy mají tendenci vkládat mnohem více do vztahu než muži. Krátké dobrodružství může pro ženu skončit devíti měsíci těhotenství a několika roky kojení, zatímco muž může během několika minut bez závazku scénu opustit. Právě toto riziko vede ženy k tomu, že si obtížněji hledají partnera. To také vysvětluje, proč jsou více zraněny, když partnera ztratí,“ uvedl jeden z autorů studie Graig Morris.

Mužům to dojde až časem

Není ale pravda, že by si rozchod muži nepřipouštěli vůbec. Jenom to tak moc neprožívají bezprostředně potom, co k rozchodu dojde. To se obvykle snaží ženu rychle nahradit nějakou jinou. To ale většinou nemívá dlouhého trvání… Muž si rozchod uvědomuje až časem, a proto je naivní myslet si, že mu bude žena hned po rozchodu chybět. Trpět totiž začne až z dlouhodobého hlediska. „Muž bude ztrátu cítit stále hlouběji, tak jak si bude uvědomovat tu skutečnost, že musí soupeřit s jinými muži, aby získal pozornost ženy a mohl nahradit tu, kterou ztratil. To může být tím horší, jestliže si uvědomí, že ztráta je nezvratná,“ říká Craig Morris.

 

Napsala ŠT

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip