Babinet.cz  /  Tajemno  /  Dodnes neobjasněná záhada havárie UFO

Dodnes neobjasněná záhada havárie UFO

19.4.2020 - redakce Babinet.cz

Jednoho letního dne, přesněji 2. července roku 1947 přibližně v deset hodin večer pár místních obyvatel žijících přibližně 127 kilometrů od města Roswellu ve státě Nové Mexiko na jihu USA sleduje, jak z oblohy slétne cosi zvláštního, jakýsi předmět vzdáleně připomínající meteorit. Tento neidentifikovatelný létající objekt dopadá nedaleko pozemku farmáře Williama Brazela. Ten následně na svém pozemku nachází poměrně velké množství úlomků z neznámého materiálu. Je jím jakýsi kov, který lze lehce formovat, zároveň je však nepoškoditelný a vždy nakonec nabývá svého původního tvaru.

Farmář o svém nálezu informuje místního šerifa, který se následně spojuje s armádou. Na místo se posléze dopravuje major Jesse A. Marcel se dvěma vojenskými spolupracovníky a poté již události dostávají rychlý spád. Přilétá speciální jednotka, jež celou oblast okamžitě uzavírá. Všem v okolí je tak okamžitě jasné, že se děje něco velkého.

Sám major Marcel, odborník přes všechny soudobé supertajné a nejmodernější materiály využívané v letectví, přiznává, že nalezené trosky, které osobně viděl tehdy nedaleko Roswellu, zcela určitě nejsou pozemského původu. Pozdější další zkoumání trosek však majoru Marcelovi již jeho vojenští nadřízení neumožnili. Podle některých svědků se prý dokonce jednalo o létající talíř  neboli o mimozemskou vesmírnou loď. Někteří zúčastnění nakonec přicházejí rovněž i s tvrzením, že ve vesmírné lodi při její havárii zůstali dva mrtví mimozemšťané.

Po veškerých těchto sděleních následuje kolotoč zájmu novin i televize. Hypotézu ohledně UFO v první fázi dokonce potvrzuje i sama americká armáda, která však veškerým novinářům zakazuje pohyb ve střežené oblasti a v jednom případě dokonce přerušuje i reportáž v televizních zprávách.

Armáda však krátce poté, co informaci ohledně havárie UFO potvrdila, svolává tiskovou konferenci, na které široké veřejnosti oznamuje, že všemi tak napjatě sledovaná událost nedaleko Roswellu se týkala pouhého meteorologického balonu. Novinářům jsou dokonce poskytnuty jeho údajné zbytky. Major Marcel později přiznává, že se v tomto případě jednalo o podvrh, neboť sám  u Roswellu viděl zcela jiné trosky.

Proč by však armáda činila takový rozruch a dělala veškeré následné manévry ohledně obyčejného meteorologického balonu? Navíc se o tento případ zajímala rovněž také i americká vyšetřovací služba, FBI.

Celý případ časem postupně utichá. Do popředí se však opětovně dostává v roce 1995, kdy se najednou americká armáda rozhodla vysvětlit, kde se vzala ona tehdy některými svědky zmiňovaná dvě těla. Podle armády se jednalo o pouhé figuríny, které se prý používaly jako součást experimentů při výzkumu následků dopadů z výšky. Podle původních informací se však přece mělo jednat o pád meteorologického balonu – nebo snad ne? Navíc právě americká armáda před lety všechny přesvědčovala o skutečnosti, že se na místě vůbec žádná těla nenašla…

Ještě v tom samém roce zveřejňuje britský umělec Ray Santilli (narozen v roce 1957) film, natočený údajně právě již v roce 1947. V prostředí vojenské nemocnice je na filmu pitván mimozemšťan. Lidé v šoku nevycházejí z údivu a film se stává doslova zlatým dolem.

Vybavení pitevny je dobové, a tak žádné velké pochybnosti o pravosti filmu mezi lidmi nejsou. Určité pochybnosti o jeho pravosti však přetrvávají a v roce 2006 se Santilli přiznává, že záběry jsou falešné. Ovšem jen do určité míry. Film je prý natočen podle původního originálu. Ten však již není k dispozici.

Co se tehdy skutečně stalo? Havarovalo UFO? Nebo se jednalo o tajný experiment některé z velmocí, při němž byly použity Američanům doposud neznámé materiály? Nebo šlo o nějaký nepovedený americký experiment, který se armáda před veřejností snažila utajit? Nafingovali Američané tento případ proto, aby se zbytek světa mylně domníval, že armáda USA získala mimozemské technologie? A dozvíme se vůbec někdy skutečnou pravdu?

 

Napsal Petr Matura

Ilustrační foto: Fotky Wikimedia, Pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

kasiucka
19.4.2020 14:55

děkuji

gabma
6.7.2020 10:44

Ano, tahle je skutečně nejznámější.

Vložit komentář

Další články tajemna

Náš tip