Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Plavkové retro. Jaké se nosily dříve, a jsou ty dnešní lepší?

Plavkové retro. Jaké se nosily dříve, a jsou ty dnešní lepší?

18.4.2020 - redakce Babinet.cz

Plavky jsou dnes pokud možno co nejmenší. Oblíbené jsou hlavně bikiny, takže se ženy předhánějí v hubnutí, aby měly co nejlepší postavu do plavek. Ty přitom nepřejí víc oblým postavám, na které se mnohem víc hodí kalhotky do pasu nebo jednodílné. Plavky prošly za dobu vzniku skokovým vývojem.

Snad žádná část oděvu neprošla takovým vývojem jako plavky pro ženy. Kdysi dávno se nosily na koupání rozevláté košile a kraťasy ke kolenům. Ženy nebyly zvyklé ukazovat tak velkou část svého těla. Postupně se ale zmenšovaly a zmenšovaly.

1910

I když došlo k rozvoji železniční dopravy a lidé mohli snadno cestovat, a tedy i plavat v oblíbených střediscích k tomu určených, nebyli lidé vyšších tříd zvyklí svlékat se na veřejnosti. Ukazovat tolik kůže se tehdy zdálo divné. První plavky pro ženy se skládaly ze širokých kalhot a šatů.

20. léta

Později byl vývoj plavek ovlivněný vznikem olympijských her, kdy se plavání stalo oficiálním sportem. Sportovci chtěli dosáhnout co nejlepších výsledků. Velké nepřilnavé plavky jim v tom ale bránily. Proto už v roce 1912 plavkyně překvapily veřejnost plavkami, které odhalovaly ruce a nohy. Mnoho žen tak chtělo následovat jejich příklad.

30. léta

Vzhled plavek byl podobný těm z předchozí dekády, nicméně začaly se dělat plavky různých barev. Díky Coco Chanel se stala populární snědá pleť. Ženy začaly používat různé doplňky, aby zdůraznily opálení. A muži už se mohli koupat s nahou hrudí a v šortkách.

40. léta

Druhá světová válka zasáhla do všech oblastí života včetně plavek. Bylo nutné snížit množství tkaniny pro oděvní výrobu. Proto vznikly dvoudílné plavky. Louis Réard, který provozoval rodinný podnik s prádlem, si všiml, že ženy si často kvůli opálení plavky svlékaly. To ho inspirovalo k vytvoření bikin. V roce 1946 představit tento nový model plavek. Reakce byly dost kontroverzní, protože lidé nebyli na tak velké odhalování kůže připraveni.

50. léta

Filmový průmysl zato bikiny přijal okamžitě za své. Dívky v odhalujících plavkách totiž přitahovaly diváky a poskytovaly dobrou finanční návratnost. První žena, která se odvážila ukázat se ve filmu v bikinách, byla okouzlující Brigitte Bardot.

60. léta

Lidé už si mohli vybrat nejrůznější modely plavek. Důležité ale bylo to, že plavky nyní byly vyrobeny z nového elastického materiálu, který byl rychleschnoucí – lykra.

70. léta

Ženy už nemohly bikinám déle odolávat a začaly je kupovat ve velkém. Plavky poskytovaly možnost dokonalého opálení. Výrobce bikiny natolik inspirovaly, že kvůli vysoké poptávce začaly do každého modelu všech plavek přidávat „kini“. Tak se objevily monokiny – jednodílné plavky.

80. léta

V letech osmdesátých byly opět v módě jednodílné plavky. Používaly se často do bazénu a na plavání. Ovšem ty ženy, které dávaly přednost dokonalému opálení, stále používaly bikiny, které se zase o něco zmenšily.

90. léta

Přišla populární Pobřežní hlídka, televizní pořad, který udal vlnu plavkám po celém světě. Každý miloval Pamelu Anderson, za kterou se ohlíželi úplně všichni muži v seriálu. Není proto divu, že jednodílné plavky Baywatch (Pobřežní hlídak) se staly jedním z nejoblíbenějších modelů.

2000

Opět dosáhly popularity mini bikiny, nyní však ještě kombinované s pareem (zavinovačkou) kolem pasu. Pareo bylo různých velikostí od krátké sukně až po velký šál, který přeměnil plavky na šaty nebo dlouhou sukni.

2010

Rok 2010 byl rokem, kdy se vrátil do módy kousek zvaný monokiny, jednodílné plavky, které nepřejí dokonalému opálení. Dalším podobným modelem byl bandeau, nejčastěji bez ramínek, který vypadal dobře jen na určitých typech těla.

2019

V letošním roce jsou nejmodernějšími modely plavky s kalhotkami do pasu, retro plavky, které se používaly ve třicátých letech. Kdyby se vám retro nelíbilo, frčí ještě sportovní plavky v neonových barvách a klasické bikiny pro dokonalé opálení.

Napsala ŠT

zdroj text: Bright Side

Foto: https://allthatsinteresting.com, wikipedia.org/wiki/History_of_competitive_swimwear

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

christiana66
22.4.2020 22:24

Z dnešního pohledu vypadají šatové plavky z minulého století komicky a současné bikiny dost odvážně:)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip