Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jsou obézní v ohrožení? Lékař radí, jak preventivně bojovat proti koronaviru

Jsou obézní v ohrožení? Lékař radí, jak preventivně bojovat proti koronaviru

14.4.2020 - redakce Babinet.cz

Pandemie koronaviru paralyzovala život na celém světě. Ačkoli toto závažné onemocnění může probíhat bez příznaků, může mít i fatální následky. Je rizikovým faktorem i obezita? Jaká je prevence proti onemocnění? Radí Prof. MUDr. Vladimír Tepla, lékař a medicínsky odborný garant výživových a redukčních programů NUTRI FOOD PLAN pro Českou republiku .

Virus SARS-CoV-2 a onemocnění COVID-19 v současnosti významně ovlivňuje životy lidí na celém světě. Univerzita Johnse Hopkinse ve Spojených státech amerických evidovala koncem března více než 724 tisíc infekcí a 34 tisíc úmrtí. Situace je však kritická i v Evropě. Nevyhnula se ani Česku a Slovensku.

Ačkoli jsou ve většině případů příznaky koronaviru mírné, pro starší lidi nad 60 let a chronicky nemocných může mít virus fatální následky. Patří do rizikové skupiny i lidé, kteří trpí obezitou?

Ohrožení jsou chroničtí pacienti

Koronaviry tvoří velkou rodinu virů. Mohou způsobit mírné nachlazení, ale i závažné, v některých případech dokonce fatální onemocnění dýchacích cest. V případě SARS-CoV-2 má infekce většinou mírný průběh. V některých případech může být infekce dokonce kompletně asymptomatická. Existuje však i opačný extrém - koronavirus může vyvolat závažnou, život ohrožující pneumonii se syndromem akutní dechové tísně.

„Lidé s chronickými onemocněními jsou tou nejzranitelnější skupinou a hrozí jim největší riziko nákazy koronavirem. Týká se to zejména pacientů se srdečně-cévními chorobami, cukrovkou nebo rakovinou. Ohroženi jsou však i ti, kteří trpí obezitou,“ vysvětluje  Prof. MUDr. Vladimír Teplan, internista, nutricionista, obezitolog  a medicínsky odborný garant výživových a redukčních programů NUTRI FOOD PLAN pro Českou republiku .

Zabiják jménem obezita

Nejde přitom o žádnou novinku. To, že mezi závažné rizikové faktory patří obezita s BMI nad 35 kg / m² se prokázalo již při pandemiích chřipky H1N1 v roce 2009 a virech SARS a MERS. K stejným závěrům dospěly i nedávné studie v čínském Wu-chan a také v Itálii, v nichž byla prognóza závažné formy koronaviru u obézních pacientů mnohem větší.

Až dvě třetiny pacientů ve Velké Británii, kteří potřebovali intenzivní péči, byli právě lidé s obezitou. Rizikovým faktorem bylo dokonce BMI nad 30 kg / m². Studie prokázaly, že když jsou pacienti s těžkou formou obezity ventilovaní na jednotce intenzivní péče, jejich riziko je ve srovnání s neobézními pacienty až šestinásobně vyšší.

Snížená kapacita dechu, astma i apnoe

Koronavirus COVID-19 postihuje zejména dýchací cesty. Při těžkém průběhu vede k závažnému postižení plic s možným respiračním selháním. Obézní pacienti mají díky nadváze sníženou dechovou kapacitu. Často je trápí i astmatické obtíže či dokonce rizikové spánkové apnoe.

Kromě toho trpí i dalšími závažnými onemocněními, jako cukrovka, vysoký krevní tlak, ztukovatění jater či onemocnění ledvin. Navíc samotná tuková tkáň, zejména břišní tuk, má prozánětlivé vlastnosti, díky čemuž zhoršuje hojení. Je tedy nepochybné, že obézní pacienti jsou mnohem více ohroženi novým koronavirem.

Nejlepší prevence je zdravý životní styl

Proto Světová zdravotnická organizace (WHO) spolu s Evropskou společností pro studium obezity (EASO) vydali závazné doporučení, jak postupovat v prevenci infekce koronavirem. Kromě standardních doporučení nevynechávají ani otázku dietního režimu a pohybové aktivity.

Proto je nutné dodržovat dlouhodobý dietní program s dostatkem tekutin (minimálně 2 litry rozdělit na 5 až 6 porcí), zeleniny (s nízkým obsahem energie a vyšším obsahem vlákniny), vitamínů (vyšší dávky vitamínu C a D) a také probiotik (dietní mléčné produkty) . Je potřeba myslet i na pravidelnou pohybovou aktivitu, kterou můžete provádět doma nebo ve volné přírodě.

Dieta by měla u obézních pacientů respektovat složení, které navrhla kvalifikovaná nutriční terapeutka. Ta by jim měla připravit dietní program "na míru" s respektováním adekvátního limitu příjmu energie, bílkovin a tuků, a to včetně doplňkových náhrad. Zapomínat nesmíme ani na pravidelné kontroly, které v současnosti mohou probíhat distančně, tedy telefonicky nebo e-mailem, " radí  Prof. MUDr. Vladimír Teplan, internista, nutricionista, obezitolog  a medicínsky odborný garant výživových a redukčních programů NUTRI FOOD PLAN pro Českou republiku .

„Základem je pochopitelně neonemocnět. Snažte se i  navzdory domácímu pobytu a menší pohybové aktivitě nepřibrat. V ideálním případě využijte svůj pobyt doma na to, abyste racionalizovali svůj dietní program s postupným úbytkem tukové tkáně tak, aby se váš organismus nedostal do významné ketózy (či dokonce do ketoacidózy) a nebyla tak ovlivněna vaše imunitní aktivita. Vzhledem k současnému  mimořádnému  opatření, jehož délka se bude odvíjet nejen od situace u nás, ale i ve světě, byste měli zůstat optimistou. Využijte tuto nečekanou změnu pracovního režimu na to, abyste se věnovali sami sobě, " dodává profesor.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip