Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  U žen se osteoporóza vyskytuje častěji než u mužů. Jaké jsou příznaky

U žen se osteoporóza vyskytuje častěji než u mužů. Jaké jsou příznaky

11.4.2020 - redakce Babinet.cz

Pokud se chceme udržet v kondici a podpořit své zdraví, je nutné věnovat se sportu v průběhu celého roku. V jarních a letních měsících využíváme nespočet sportovních aktivit, které bychom si však měli vybírat s ohledem na náš aktuální zdravotní stav. Mezi problémy  u lídí bývá čím dál častěji onemocnění zvané osteoporóza. Při této nemoci řídne kostní tkáň a celkově se snižuje kvalita kostí. Příčinou vzniku osteoporózy je nejčastěji věk, nedostatek pohybu, podvýživa, kouření, alkohol, nadměrné pití kávy, hormonální léčba, nedostatek vitaminů a minerálních látek vyživujících kosti nebo kyselinotvorná strava. U žen se osteoporóza vyskytuje častěji než u mužů.¨Za jeden z nejčastějších důvodů vzniku osteoporózy u žen je považován pokles estrogenu po menopauze. Během pěti následujících let po menopauze může žena ztratit až pětinu veškeré kostní hmoty.

Také problémy s chrupavkou (osteoartróza) se objevují u mladých lidí daleko dříve, než si umíme představit. Toto onemocnění postihuje  aktivní sportovce už před dvacítkou. Nejčastěji zasahuje kolena a kyčle, výjimkou však nejsou ani klouby na rukou. Problém často pociťují sportovci při běhání či vzpírání, ublížit si však můžeme i jednorázovou zátěží.

Příznaky

  • Prvními příznaky mohou být ostré bolesti v zádech. Tyto bolesti mohou však býti zavádějící a souviset s mnoha dalšími onemocněními.
  • Náhodně může být osteoporóza odhalena při rentgenu zubů.
  • Typické je také zmenšení postavy asi o 3cm a zakulacení zad.
  • Nejznatelnějším příznakem jsou však zlomeniny způsobené s minimem násilí.

Pokud nás trápí problémy s klouby, je dobré sáhnout po vhodných doplňcích stravy. Mezi dvě nezbytné látky, které mohou kvalitu našich kloubů příznivě ovlivnit, patří chondroitin sulfát a glukosamin sulfát. Přinášejí úlevu od bolesti a zlepšují pohyblivost kloubů. Další z možností prevence chránící klouby před poškozením je zvýšený přísun vitaminů, zejména vitaminu C, beta-karotenu, vitaminů E a D a rostlinných antioxidantů (např. flavonoidy a barevné pigmenty), které mají antioxidační účinek. Při sportu dochází též ke ztrátě některých důležitých minerálů, zejména sodíku, hořčíku a draslíku.

Strava

Velice důležitý vápník můžete získat například z mlékamléčných výrobků, brokolice, kapusty, fíků, sóji, lískových oříšků, sezamu, máku, kakaa, slunečnicových semínek, vajec, sardinek nebo mléčné čokolády. KOnzumujte ravidelně také česnek a cibule, obsahují totiž síru nezbytnou pro zdraví kostí. Čaj se doporučuje z přesličky rolní a kopřivy dvoudomé, a to dvakrát denně. Vhodné jsou celerové, mrkvové a citrónové šťávy.

Zároveň snížte příjem potravin, které vstřebávání vápníku omezují. Patří mezi ně živočišné bílkoviny (vejce, maso), přemíra cukru, kávy, bílé mouky, špenátu a mandlí.

Vhodný sport

Trpíme-li změnami v chrupavce, je lepší dát přednost plavání, jízdě na rotopedu či chůzi před sporty, jako je fotbal, volejbal či běh. Vhodnější jsou travnaté plochy, kde je povrch měkčí. Rozhodně se nedoporučuje běh po tvrdých asfaltových chodnících, zde se bolest kloubů rychle projeví.

Rady na závěr

Vaše tělo si samo řekne, co mu svědčí a vyhovuje. Rozhodně se nesnažte dohnat celoroční nicnedělání během několika málo letních dní. Přes poledne raději využívejte vnitřní prostory, nejlépe fitness centra, kde bývá klimatizace a nehrozí kolaps organismu. Venkovnímu sportování se oddávejte až odpoledne nebo k večeru. Důsledně dodržujte pitný režim. Vypijte alespoň 3 l neperlivé vody denně. Kromě správného cvičení je také nezbytná vyvážená strava obsahující vhodné potraviny. Je rovněž důležité omezit kouření a pití.

 

Ilustrační fotto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip